ערך מומלץ

רבי אברהם ישעיהו קרליץ

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
(הופנה מהדף החזון אי"ש)
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
Disambig RTL.svg המונח "החזון איש" מפנה לכאן. אם הכוונה למשמעות אחרת, ראו חזון איש (פירושונים).
הרב אברהם ישעיהו קרליץ
Chazon Ish.jpg
לידה 7 בנובמבר 1878
י"א בחשוון תרל"ט
רוסיה רומנוברוסיה רומנוב קוסובה, האימפריה הרוסית
פטירה 23 באוקטובר 1953 (בגיל 74)
ט"ו בחשוון ה'תשי"ד
ישראלישראל בני ברק, ישראל
כינוי "החזון איש"
מקום פעילות ליטא ההיסטורית (רוסיה, פולין; באזור בלארוס וליטא של ימינו), ארץ ישראל המנדטורית/ישראל
השתייכות ליטאים
תחומי עיסוק הלכה, גמרא
רבותיו אביו רבי שמריהו יוסף קרליץ, הרב משה טוביה
תלמידיו רבי חיים שאול גריינימן, רבי גדליה נדל, רבי חיים קניבסקי, רבי נסים קרליץ, הרב יהודה בויאר, ואחרים
חיבוריו ספרי "חזון איש", "אמונה וביטחון", "קובץ אגרות חזון איש"

רבי אברהם ישעיהו קַרֶלִיץ (י"א בחשוון תרל"טט"ו בחשוון תשי"ד), המכונה "החזון איש" על שם סדרת ספריו, היה מגדולי הדור הליטאים ומפוסקי ההלכה הבולטים במאה ה-20. ממעצבי דרכה של היהדות החרדית בארץ ישראל.

החזון איש לא שימש במשרה רבנית רשמית, אך יצירתו התורנית נלמדת ומצוטטת רבות, הן בפרשנות הש"ס והן בפסיקת הלכה ובפסיקת דין.

ביוגרפיה

נעוריו

קוסובה (תר"ץ)
החזון איש בנעוריו

נולד בעיירה קוסובה שבמחוז סלונים של האימפריה הרוסית (כיום בבלארוס). אביו, רבי שמריהו יוסף קרליץ, כיהן כרב העיירה. אמו, ראשה לאה, הייתה בתו של רב העיירה הקודם, רבי שאול קצנלבוגן, שעזב את משרתו לטובת רבנות קוֹבּרין.

למעט תקופה קצרה שבה למד ב"קיבוץ" של רבי חיים עוזר גרודזינסקי בוילנה[1], לא למד בחדר או בישיבה, וכנראה אף מעולם לא נסמך כרב באופן רשמי. את בסיס השכלתו התורנית קיבל מאביו וממלמד פרטי בשם ר' משה טוביה[2]. רוב חייו הוקדשו ללימוד עצמי. הוא התמסר ללימוד התורה מגיל צעיר. אמו סיפרה לימים לרבנית מלכה פינקל, אשתו של רבי אליעזר יהודה פינקל, כי כבר בילדותו למד בהתמדה עצומה. לדבריה, אמר לה פעמים מספר כי אינו אוהב ללמוד, אך הוא לומד מתוך הכרה ש"זה דבר טוב", בציפייה שגם המתיקות תגיע[3]. אחיו, רבי מאיר קרליץ, סיפר בהספדו כי בבר המצוה שלו קיבל על עצמו להקדיש את כל כוחותיו לתורה. לפי סיפור נפוץ, בילדותו לא ניכרו כישרונותיו, אך יש המכחישים פרט זה[4].

בנימין בראון טען כי ניכרת השפעה עקיפה של ספרות ההשכלה בכתביו וכך גם בשירים ספורים ששרדו מפרי עטו. לדבריו השפעה זו באה לידי ביטוי הן בכתיבתו המליצית ובסגנונה והן בהקפדה על כתיבה עברית נטולת מילים לועזיות[5]. לעומתו, שלמה זלמן הבלין טען כי התימוכין להשערה זו לוקים באנכרוניזם, משום שהספרות הרבנית נכתבה בכל הדורות בעברית, אך דווקא ספרות היידיש הייתה בתקופה זו בתקופת פריחתה[6].

החזון איש נודע כבר מגיל צעיר כשתקן: הוא כותב על עצמו במכתב ”אוהב אני את העצלות והשתיקה”[7]. לאחד ממקורביו, יצחק גרשטנקורן, מייסד העיר בני ברק, הסביר כי בשנות העשרה שלו החליט שלא יוציא מפיו דבר שאינו מגובש כל צורכו, אך מכיון שדברים מגובשים הוא נוהג לכתוב, נדיר שיהיה דבר מה שעליו לומר בפיו[8].

בשנת תרנ"א נפטר סבו, הרב שמשון קרליץ. בנו, הרב שמריהו יוסף קרליץ, נעדר באותו יום מהעיירה, והנכדים מאיר ואברהם ישעיהו, בני 16 ו-12 בהתאמה, הכינו בעצמם דברי הספד, שקרא האח הבכור מאיר בשעת ההלוויה[9].

בנעוריו נסע החזון איש ללמוד בבריסק[10], אולם לא מצא בה את מקומו ושב לביתו בקוסובה. סיבת הנסיעה הייתה כדי ללמוד מפי רבי יוסף דוב הלוי סולובייצ'יק מבריסק, שלימד בעיר רבנותו בריסק לאחר שעזב את ישיבת וולוז'ין עד פטירתו בשנת תרנ"ב[11]. מספר השערות הועלו בעניין חזרתו המהירה לביתו: החל בגעגועים להוריו, דרך בעיות הלכתיות (איסור חדש, שנהגו בו קולא בבריסק, על פי הוראת הב"ח, שכיהן שם בעבר כמרא דאתרא) וכלה בחברה רעה מבחינה רוחנית שבה נתקל בבריסק[12].

בשנת תרס"א פורסמו בכתב העת "הפלס" מספר תגובות בשמו של החזון איש, תחת הכינוי "אי"ש מקָאסאווא [=קוסובה]". באחת מהן הגן על החישוב המקובל בלוח העברי מפני ערעור אפשרי שהעלה רב אחר[13]. אלו, ככל הידוע, היו דבריו הראשונים שבאו בדפוס.

בחורף תרס"ה (1905) שהה החזון איש זמן ממושך בעיר וילנה ולמד בקיבוץ של רבי חיים עוזר גרודזנסקי שם, ואף עסק בהוצאה לאור של קובץ תורני בהשגחתו של רבי יצחק בלאזר[14]. בראון טוען כי ייתכן שהתעכב גם כתוצאה משיבושי הדרכים בעקבות מהפכת 1905, שנמשכה על פני השנה כולה[15], כנגדו טען איתם הנקין כי השערה זו היא טעות, ובעת שהחזון איש מודיע במכתב כי בכוונתו להתעכב בוילנה טרם החלה המהפכה[16].

תקופת כווידאן

המחלבה הקואופרטיבית של קווידרנה (תרצ"ח)
עמוד השער של ספר "חזון איש" במהדורתו הראשונה, וילנה תרע"א

בחורף תרס"ו, בגיל 27, בא בקשרי שידוכים עם בתיה (באשה), בתו של מרדכי ביי, סוחר מן העיירה קווידַרנה (ביידיש: כווידאן) שבמערב ליטא, שהייתה מבוגרת ממנו בהפרש משמעותי[17]. משפחת קרליץ הסכימה לשידוך משום שהיא נחשבה לאישה חרוצה ויראת שמים, מה גם שבנם אברהם ישעיהו היה ידוע כחולה לב ומחמיר בהלכה וחיפש אישה שתקבל על עצמה את עול הפרנסה ותאפשר לו ללמוד תורה[18]. לאחר שנחתמו ה"תְּנָאים" התברר כי המחותן לא יוכל לעמוד בהתחייבויותיו הכלכליות וכי הכלה המיועדת מבוגרת מכפי שחשבו; עקב כך ביקשו בני משפחתו של החזון איש לסגת מן השידוך, אולם הוא סירב בנימוק שאין לבייש בת ישראל בשום מצב ולאחר שסוכם מה שסוכם אין לסגת[19].

החתונה נערכה שלושה חודשים לאחר האירוסין, בי"א בשבט תרס"ו[20], בכווידאן, והזוג קבע את ביתו בעיירה זו. בתיה פתחה שם חנות לאריגים ופרנסה את המשפחה, והחזון איש הקדיש את זמנו ללימוד תורה. הרב אברהם הורביץ מספר כי בתיה העידה שבעלה היה עוזר לה לפעמים בניהול החשבונות בבית[21], אך עם זאת, כאשר נזקק החזון איש לדבר מה, היה עליו לבקש ממנה כסף[22].

תקופת כווידאן מוזכרת על ידי הביוגרפים של החזון איש כ"תור הזהב" שלו, שבו הגה בתורה באין מפריע. הוא למד בחברותא עם רבה של העיירה, רבי משה רוזין, מחבר "נזר הקודש", ומסר שיעורים בגמרא בבית הכנסת המקומי. הוא שהה בבית המדרש משעות הבוקר המוקדמות ועד הלילה[23]. הרב רוזין העריך מאד את החזון איש וסיפר עליו לרב חיים עוזר גרודזנסקי בווילנה. בשלב זה נוצר הקשר בין שני האישים, העתיד להיות משמעותי[24]. מבין חבריו ללימודים בכווידאן ידועים הרב משה אילביצקי, הרב דוד נחמן קולודיצקי[25], וגיסו לעתיד הרב שמואל אליהו קהאן, שעמו למד החזון איש זמן מה את מסכת נידה, ובעקבות היכרות זו שידך בינו לבין אחותו בדאנה. בכווידאן הקים החזון איש ישיבה עם הרב המקומי[26].

בשנת תרע"א יצא לאור הספר הראשון בסדרת ספריו "חזון איש", על ענייני "אורח חיים", "קדשים" והלכות נידה. הספר יצא לאור בעילום שם ובשערו הופיע רק שם המו"ל – אחיו הרב משה קרליץ – וללא הסכמות. ספריו לא היו פופולריים במיוחד, ככל הנראה בשל סגנון הכתיבה הקשה והתמציתי והשיטה הפרשנית שהייתה שונה מהשיטה האנליטית המקובלת בעולם התורני הליטאי. הקושי בהבנת דבריו נובע מכך שהמחבר מניח שהקורא כבר למד את הסוגיה על מפרשיה ומודע לקשיים העולים ממנה, קשיים שמבקש החזון איש לפתור בדבריו[27]. אחיינו של החזו"א, הרב אליעזר אלפא, שאל אותו לימים, בהשוואה לספרו של הרב חנוך אייגש, "מרחשת", שיצא לאור באותה תקופה: "הרי ספרך קשה וספרו קל, ואם כבר להתאמץ, נתאמץ בשביל ללמוד את ספריו של הרשב"א!". מסופר כי החזון איש השיב: "לאחר שעמלים על הרשב"א כבר אין צורך לעמול על החזון איש"[28].

עקב עלילת הדם נגד מנדל בייליס ומשפט בייליס (תרע"א-ע"ג) שבא בעקבותיה, שבו הציגה ההגנה בפני בית המשפט הרוסי חווֹת דעת המפריכות את עלילת הדם באופן פרטי וכללי, כתב הרב קרליץ, אז בן 34, את מסתו שנדפסה בקובץ איגרותיו תחת הכותרת "לשר נכרי"[29]. במסה זו, שרק חלקיה הראשונים נשתמרו, עשרים ושישה פרקים קצרים[30], הוא סוקר את משנת היהדות בכל הנוגע לקדושת חיי אדם ומבקש להוכיח כי רצח פולחני עומד בסתירה לעקרונות היסוד של היהדות. בראון משער שהחלקים החסרים של המסה כלל לא נכתבו, משום שבשלב מסוים הובהר לו כי דבריו לא יזכו לתשומת ליבו של בית המשפט[31].

תקופת מלחמת העולם הראשונה

סטויבץ

בית המדרש הגדול בסטויבץ בתקופת שהותו של החזון איש בעיירה

במהלך מלחמת העולם הראשונה כבש צבא הקיסרות הגרמנית שטחים נרחבים מאזור ליטא ההיסטורית, ותושבים רבים מאזורי הקרבות עקרו מבתיהם והיו לפליטים. גם החזון איש ואשתו, כמו רבים מיהודי כווידאן, נמלטו לתחום השליטה הרוסי והתיישבו בעיירה סטויבץ (Stołpce). בתיה קרליץ פתחה גם בסטויבץ בית מסחר לאריגים[32], והחזון איש המשיך בלימודו.

אף שהחזון איש התנגד כל ימיו לקבל משרת רבנות, כאשר נאלץ רבה של העיירה, הרב יואל סורוצקין, לעזוב אותה בהוראת הרוסים, החליף אותו באופן בלתי רשמי החזון איש לבקשתו, עד שחזר[33]. לפי גרסה אחרת[34], התושבים הפצירו ברב קרליץ ליטול את המשרה לאחר שעזב הרב סורוצקין, אך הוא סירב. לפי אחד המקורות, החזון איש סירב לשאת בעול הציבור, למעט במקרה אחד שבו הצטרף למאמצים לשיקום המקווה המקומי שנשרף בדלקה שהתחוללה בעיר[35]. דליקה זו מתוארת בפתיח נדיר לאחד מחידושיו של החזון איש על מסכת כלים: ”סטויפצי, שנשרפה כמעט כל העיר ביום ב' כ"ה סיון, וכל יושביה בלחץ ובדחק באין בית לגור ואין מקום ללון”[36].

הרב שמריהו גריינמן סיפר שכאשר פרצה בעיר מגפה ואנשי החברה קדישא חששו לקבור את חלליה מחשש להידבקות, נחלץ החזון איש לקבור מתים בעצמו משום כבוד המת. כצעד מתריס, הוא נטל את אחד המתים על כתפיו ונשאו אל בית הקברות, מעשה שגרם לאנשי החברה קדישא לשוב לתפקידם. לימים הסביר שהשיקול שעמד לפניו היה שאם לא ייקברו המתים, יעמדו כלל תושבי העיר בסכנה קיומית[37].

בסטויבץ אירח החזון איש בביתו קבוצת בחורים יהודים פליטים, בהם מרדכי שולמן, שהיה לימים ממקורביו[38]. בין הגולים לסטויבץ היו גם תלמידי ישיבת מיר ועימם "המשגיח", רבי ירוחם הלוי ליבוביץ, ונוצרה היכרות בין האישים[39]. ידועים מקרים של תלמידים מאזור סטויבץ שבאו אליה כדי לשוחח בדברי תורה עם החזון איש[40].

מינסק

מינסק 1918 (תרע"ח), ציור מאת קארול ביסקה (Biske)

החזון איש ואשתו שהו בסטויבץ בארבע שנות המלחמה הראשונות, אך בשלב מסוים עקרו לעיר מינסק. לאחר מהפכת אוקטובר ב-1917 (ה'תרע"ח) הוכרזה עצמאותה של הרפובליקה העממית של בלארוס. ימיה של מדינה זו, שלא זכתה להכרה בינלאומית רחבה, היו קצרים, וב-1919 (ה'תרע"ט) השתלטו עליה הקומוניסטים והפכו אותה לרפובליקה הסובייטית הסוציאליסטית של בלארוס.

תחילה עבר החזון איש לבדו למינסק והתגורר בה בדירה שהעמיד לרשותו הרב זלמן סורוצקין, ואילו בתיה המשיכה לנהל את בית המסחר בסטויבץ ונסעה לשבתות למינסק. דודנו שאול ליברמן תיאר את ימיו אלו במינסק:

באותן שנים היה יושב בביתו במינסק ולומד כל היום וכל הלילה. לשבת היתה באה אשתו מסטולבצי... ימים אלה, סבורני, היו הימים הטובים שלו, משום שעדיין לא הכירו בו... הקהל בכללו לא ידע על קיומו, ומזה הוא נהנה הנאה מרובה. יכול היה להתבודד וללמוד. יהודים לא הטרידוהו, ופומיה לא פסק מגירסא [=פיו לא פסק מלימודו]. אשתו הייתה שולחת לו כדי קיומו, והוא היה מסתפק בקב חרובין [=במועט] מערב שבת לערב שבת

שאול ליברמן, "במחיצת רבנים"[41]

בכ"א באייר תרע"ז נפטר בקוסובה אביו, הרב שמריהו יוסף קרליץ, ותחתיו התמנה כרבה של העיירה חתנו, הרב אבא סוויאטיצקי. הידיעה על פטירת אביו הגיעה לחזון איש רק ארבעה חודשים מאוחר יותר, בכ"ט באלול ה'תרע"ז[42], באמצעות הצלב האדום[43]. מאז נהג החזון איש ללמוד ביום השנה לפטירתו את כל מסכת חולין, שעליה חיבר אביו את ספרו "בית תלמוד"[44].

הסתגרותו של החזון איש לשם לימוד תורה רציף בעת שהותו במינסק הייתה כה מוחלטת, עד שלא הלך לתפילות בבית הכנסת אלא רק בשבת ובימים שני וחמישי, שבהם מתקיימת קריאת התורה[45], בימים אלו נכתבו חידושיו שהתפרסמו לאחר שנים, על מסכת עירובין וסוגיות נוספות ב"אורח חיים" וב"יורה דעה". במינסק פגש החזון איש בגדולי תורה ששהו בה אף הם בשל המלחמה, בהם הרב חיים סולובייצ'יק, רבי נתן צבי פינקל ורבי ירוחם ליבוביץ.

תקופת וילנה

החזון איש בתקופת בואו לווילנה, תר"פ לערך
פנים בית הכנסת הגדול בווילנה, בסביבות שנת תר"פ

לאחר המלחמה חזרה משפחת קרליץ לסטויבץ שבשטח הסובייטי, ואחר כך חצו את הגבול לליטא במטרה לחזור לכווידאן. עם הגיעם גילו שהעיירה עדיין לא השתקמה מהריסותיה ופנו לעזרת אֶחיו של החזון איש (שני אחיו ואחותו), שהתגוררו בווילנה כדי שיסדירו את בואם לשם. לצורך כך נשכרה עבור בני הזוג דירה בת שני חדרים בפרוור הווילנאי זָרֶצֶ'ה, שמתוכם אחד הוקדש לחנות האריגים של בתיה[46].

בשנת תר"פ השתקעה משפחת קרליץ בעיר וילנה (שהייתה אז לבירת מדינת ליטא המרכזית קצרת הימים; ב-1922 (תרפ"ב) סופחה על ידי פולין), ושם התקרב לרבה של העיר רבי חיים עוזר גרודזנסקי. לפי הערכות, התחככותו בגדולי וילנה, אף על פי שעדיין לא עמד במרכז העשייה הציבורית, תרמה ליכולת ההנהגה הציבורית שלו כ"גדול הדור" בארץ ישראל שלאחר המלחמה[47].

בבקרים היה החזון איש צועד ברגל לפרוור אחר בשם פאפלאווס (Paplauja), שם העמיד לרשותו גיסו, רבי שמואל גריינימן, חדר בדירתו ובו ריהוט בסיסי: מיטה, כיסא ושולחן, ספרי יסוד וכדומה. בחדר זה למד ביחידות כמנהגו עד הערב, לעיתים עד אפיסת כוחות, במשך שלוש שנים[48]. על ריכוזו בלימוד באותו זמן סופר כי התעמק במשנה מסוימת במסכת מקוואות במשך שלושה חודשים, כ-15 שעות ביממה[49]. ב-13 השנים שבהן שהה בווילנה, יצאו 3 כרכים נוספים של "חזון איש". גיסו הרב גריינימן ואחיו הרב משה טיפלו בהדפסתם.

בראון כותב כי אף על פי שהסתגר לצורך הלימוד, היה החזון איש "נעים הליכות, חביב ביותר, אוהב הבריות, חייכן, אופטימי, ואף בעל חוש הומור דק", שאהב להשיא עצות ולסייע לבריות. את התרחקותו מחברת אדם הוא תולה בביישנות טבעית[50].

בשנת תרפ"ג ראה אור חלקו השני של ספרו על "אורח חיים", הכולל בתוכו את עבודתו המקיפה על הלכות מוקצה, "קונטרס המוקצה". בקיץ של אותה שנה התמוטט החזון איש ונאלץ ליטול פסק זמן מהלימוד האינטנסיבי. לחברו הרב משה אילביצקי כתב: "סבלתי מחולשת עצבים והפסקתי ללמוד"[51]. על תקופה זו סיפר בשמו הרב יואל קלופט: "הבטלה הייתה קשה עלי, הרגשתי שאני מסתובב ברחובות וילנא כמשוגע משום שלא יכולתי ללמוד"[52]. לאחר התמוטטות זו חדל ממנהגו ללמוד כל שעות היום בגפו והחל מצרף אליו תלמידים צעירים כחברותא. בסוף קיץ תרפ"ג נפש בעיירת הקיט וולקניק הסמוכה לווילנה, שבה שהה גם רבי חיים עוזר גרודזנסקי. הוא החל ללמוד שם עם בחור בשם שלמה כהן, נכדו של הרב שלמה הכהן, מרבני וילנה, שהיה לתלמידו הקרוב ולימים עמד בראש מערכת הביוגרפיה הרשמית-למחצה שלו[53]. הלימוד המשותף נמשך עד עליית החזון איש לארץ ישראל בתרצ"ג, כמעט 10 שנים לאחר היכרותם.

בשלב מאוחר יותר בעת מגוריו בווילנה, חי בביתו חיים גראדה, לימים סופר יידי חשוב. גם הוא למד עם החזון איש בחברותא כשבע שנים[54]. יש המשערים כי החזון איש העדיף ללמוד עם נערים צעירים משום שלא זכה לגדל בעצמו[55], או משום שהעדיף לעצב את סגנונם בלימוד ולא ללמוד עם מי שכבר "התקלקלו" בדרכי החשיבה המקובלות בישיבות[56].

גשר פאפלאווס (Paplaujos) על נהר הווילניה, וילנה, 2008

בווילנה ניסה החזון איש בפעם האחרונה לדבר על לבה של בתיה רעייתו, שתסכים לקבל ממנו גט, כדי שינסה לשאת אישה צעירה שתוכל להרות לו. בתיה סיפרה לימים על אירוע זה לחברתה, אמו של חיים קוליץ. לדבריה, היה זה בדרכם מביתם מעבר לגשר שעל נהר הווילניה (Vilnia), שאותו חצו בדרכם; היא ענתה: "בסדר, אולם בדרכי הביתה חזרה מבית הדין, אקפוץ מן הגשר ישר המיימה". החזון איש חדל לגמרי מניסיונותיו והשלים עם המצב, אולם לפי עדותו של קוליץ, מאז נהג בה בהרחקות הקבועות בהלכה לזמן נידות[57].

בשנות ה-30 של המאה ה-20 יצא לאור בווילנה הירחון "כנסת ישראל" בעריכת אחיו של החזון איש, הרב משה, והחזון איש פרסם בו מחידושיו תחת שמות עט. באחת הפעמים עשה שימוש בשמו של תלמידו "שלמה כהן" כדי לכתוב ביקורת על חידושים פרי עטו של הרב יוסף דוב סולובייצ'יק מבוסטון (שהיה אז סטודנט באוניברסיטת הומבולדט בברלין). לדעת גיסו של החזון איש, הרב יעקב ישראל קַניֶבסקי ("הסטֶייפּלֶר"), סבר החזון איש שהחידושים כלל אינם פרי עטו של סולובייצ'יק הצעיר אלא של אביו, הרב משה סולובייצ'יק, ששימש באותה עת כראש ישיבה בישיבה יוניברסיטי, אך בחר לתקוף אותם על רקע אידאולוגי, עקב התקרבותם לחוגי הציונות הדתית ותנועת המזרחי[58]. לדברי בנו של הרב סולובייצ'יק, פרופ' חיים סולובייצ'יק, החידושים אכן היו של אביו ולא של סבו. ולטענתו, החזון איש ביקש להפריך את החידושים אף בטענות קלושות "כדי להראות שאין תורה בו ובשכמותו"[59].

עם זאת, הוא העריך את הרב חנוך העניך אייגש מחבר ספר המרחשת, וזאת על אף פעילותו בתנועת המזרחי, שעליו הוא כתב ”דרכי למחול לו את כל מפני גדלו בתורה באמת וליבו שלם בדרך התורה”[60].

בשלב זה היה החזון איש מעורב במספר סוגיות ציבוריות לוהטות, בהן:

א. פולמוס הרבנות בוילנה[61], מאבק שהתפתח על הנהגתה הרוחנית של העיר. אנשי המזרחי בווילנה רצו למנות לרבה הראשי של העיר את הרב יצחק רובינשטיין, שהיה עד אותה עת "הרב מטעם" במקום. אנשי אגודת ישראל התנגדו בטענה שהרב חיים עוזר גרודז'נסקי הוא המנהיג הרוחני הטבעי של הקהילה. החזון איש ניהל, מאחורי הקלעים, את המאבק לסיכול מינויו של הרב רובינשטיין. המאבק נכשל, ואחיו של החזון איש, הרב מאיר קרליץ, שהיה שותף גלוי למאבק, אולץ להתפטר מחברותו ב"ועד הרבנים" של וילנה[62].

ב. מחלוקת בין מרכז ישיבות נובהרדוק לוועד הישיבות בדבר התקציב המגיע מן הוועד לישיבות אלו. הנהלת המרכז טענה כי על ועד הישיבות לחשב כל אחד מסניפי הרשת כמוסד בפני עצמו בעת חלוקת התקציב הכללית. אנשי הוועד, מצידם, החליטו בשל קשיי תקציב להתייחס לרשת הישיבות כגוף אחד. הרב גרודז'ינסקי, שכיהן כנשיא ועד הישיבות, פסל את עצמו מלדון בעניין וכפה על החזון איש, במעמד כמה רבנים בולטים מליטא ומחוצה לה[63], להכריע בעניין. לאחר דין ודברים נאלץ החזון איש לפסוק. הוא שמע את טענות הצדדים ופסק כי רשת ישיבות נובהרדוק תהיה זכאית ל-10% מתקציבו הכולל של הוועד. הוא לא היה מורגל במעמד מסוג זה ומיהר להסתלק מאולם הדיונים. מסופר כי הרב גרודז'ינסקי סיכם את הדיון במילים: ”אי אתם יודעים מיהו החזון איש! החזון איש הוא "אמת" – ולנוכח האמת יש להתבטל!”[64].

בשנת תרצ"א, הציע הרב משה בלוי לחזון איש, בהמלצת הרב גרודז'ינסקי, להתמנות כסגנו ולהיות יורשו העתידי של הרב יוסף חיים זוננפלד, מנהיג העדה החרדית בירושלים, שכבר התקשה במילוי תפקידו. החזון איש דחה זאת באומרו שאין לו התנגדות לתואר, אך אין הוא מוכן לדון בדיני ממונות – חלק מרכזי בתפקיד המוצע – ובכך נטרל את ההצעה. בשנת תרצ"ב, לאחר פטירת הרב זוננפלד, כתב הרב גרודז'ינסקי ליעקב רוזנהיים[65] כי החזון איש איננו מ"יראי הוראה" בכל הנוגע לשאלות איסור והיתר, אולם בענייני ממונות הוא חושש לפסוק "מגודל צדקתו"[66].

בסוף שנותיו בווילנה למד בשעות הבוקר בחברותא עם מיודעו מסטויבץ, הרב מרדכי שולמן, שהיה אז חתנו הצעיר של הרב יצחק אייזיק שר ולימים ראש ישיבת סלובודקה בבני ברק[67].

באביב תרצ"ג, בעקבות גנבת הסחורה מחנות האריגים של אשתו[68], החליט החזון איש לעלות לארץ ישראל. הוא הודיע על כוונתו לרב גרודז'ינסקי, שמיהר לנסות לסדר עבורו ועבור אשתו סרטיפיקט (אשרת עלייה). הוא פנה לשם כך למשה בלוי, מראשי אגודת ישראל בארץ ישראל, בבקשה שיטפל בעניין. בלוי ניסה לרמוז שהסכמה של החזון איש לשמש ברבנות העדה החרדית בירושלים עשויה להקל על קבלת אשרת העלייה. החזון איש סירב גם הפעם, והטיפול באשרות נמסר לידיו של מזכיר אגודת ישראל בירושלים, משה פרוש. הלה פנה, עוד בטרם קבלת התשובה מהחזון איש, לשלטונות המנדט, תוך שהוא מציין כי קיימת אפשרות שהחזון איש עתיד להתמנות כראש בית הדין של העדה בירושלים וכי הוא מתחייב בשם אגודת ישראל לכך שפרנסתו לא תיפול על כתפי הציבור. האשרה סודרה במהירות ונשלחה אל הרב גרודז'ינסקי;[69] בהתאם לבקשה מיוחדת של הרב גרודז'ינסקי בשם החזון איש, סידרו לו העסקנים הירושלמים פטור מיוחד מההסגר שהיה נהוג באותם ימים בנמלים לצורך מניעת העברת מחלות[70].

תחנת הרכבת של וילנה

החזון איש ואשתו עזבו את וילנה ביום ראשון, ח' בתמוז תרצ"ג. במוצאי שבת ליווה אותם אל תחנת הרכבת קהל מצומצם, שכלל גם את רבי חיים עוזר גרודזנסקי ורבי חנוך אייגש[71].

משפחת קרליץ נסעו ברכבת לוורשה, וממנה לעיר הנמל הרומנית קונסטנצה שלחוף הים השחור. מנמל קונסטנצה הפליגו אל ארץ ישראל על סיפון האונייה "פולוניה".

בארץ ישראל

אני מתבונן... ומהרהר באיש הפלאי ההוא...
הטיפוס האידיאלי של איש ההלכה, שינק את סמכותו מיכולתו האינטלקטואלית ומאישיותו ולא מתוך המשרה שבידו. דומה שהוא אחד האישים היחידים שאינך יכול לדבר עליו שלא בסופרלטיבים מופלגים וכך אף עושים כותבי הערכים בלקסיקונים ובאנציקלופדיות האמונים על כתיבה מאופקת

חיים באר, דו"ח מעולם אחר[72]

בני-ברק כפי שנראתה בשנת בואו של החזון איש (תרצ"ג)
החזון איש משמש כסנדק בברית מילה, תל אביב, סוף שנות ה-40
החזון איש, ראשית שנות ה-50
החזון איש, תש"י
החזון איש, תשי"ב (מאחוריו רבי אריה שכטר בנערותו)

בט"ז בתמוז תרצ"ג עלו החזון איש ורעייתו לארץ ישראל. בנמל יפו קיבלו את פניהם אנשי אגודת ישראל, לבקשת הרב גרודז'ינסקי. בימים הראשונים לשהותם בארץ ישראל התארחו בביתו של הרב דוד פוטאש בתל אביב. לאחר זמן מה שכרו חדר ברחוב גאולה בעיר. הרב מתתיהו שטיגל, שהקים את ישיבת בית יוסף נוברדוק במושבה החדשה בני ברק, הגיע לבקרו בדירתו והציע לו לבוא לגור שם. החזון איש השיב שיבוא לאחר ימי בין המצרים[73]. כאשר הגיעו בני הזוג בסופו של דבר הם עלו אל גבעת הר שלום. האוויר במקום מצא חן בעיני החזון איש[74], והוא החליט לקבוע את מושבו באזור זה. הרב שמואל הלוי וואזנר סיפר שאמר לו בעניין זה: ”ירושלים מלאה צדיקים וגדולי תורה, אולם בישוב החדש מצאתי מדבר, רציתי לשתול בו נטיעות של תורה, לפיכך באתי לבני ברק. אם לא אצליח לשתול? אזי אלך לגיהנם עם יושביה כאחד”[75]. בתחילה שכר דירה בת שני חדרים מהרב נחמן שמואל יעקב מיודסר, רבה של בני ברק ולימים יושב ראש ועד המושבה. לאחר תקופה קצרה עקר לדירה אחרת בגבעת רוקח, שבה היו דמי השכירות זולים יותר. בסמוך לביתו שכנה ישיבת בית יוסף, ומדי פעם היה החזון איש מוסר שיעורים לתלמידיה. כעבור מספר שנים עבר להתגורר בבית שנבנה עבורו במזרח בני ברק[76]. בבית זה התגוררו גם אחותו מרים ובעלה, הרב יעקב ישראל קניבסקי.

בני ברק הפכה מאוחר יותר, במידה רבה בזכות החזון איש, לאחד ממעוזי היהדות החרדית בישראל. בבני ברק נקשרו אליו בתחילה אנשי חוג מצומצם של חברי פועלי אגודת ישראל, שמילאו אחר הוראותיו ההלכתיות בנושאים חקלאיים, בעיקר לאחר שהרב חיים עוזר גרודזנסקי הפנה אותם אליו. מאוחר יותר הוא נודע ברבים והפך לסמכות בקרב חוגים רחבים יותר בארץ.

ניסיון של בתיה קרליץ לשוב ולפתוח חנות טקסטיל כשל והיא נאלצה לסגור אותה. עשיר ששלח תמיכה כספית חודשית, לבקשת הרב יחזקאל אברמסקי, נתקל בסירוב מצד החזון איש[77] שגמר בדעתו להתפרנס ממכירת ספריו, אף שפרנסה זו לא הייתה ברווח ואף לא הייתה סדירה; החזון איש עדיין לא התפרסם בקנה מידה ארצי, וקונים הגיעו טיפין-טיפין.

בשנת תרצ"ד העלה הרב גרודז'ינסקי את החזון איש כאחד המועמדים לדעתו למועצת גדולי התורה של אגודת ישראל בארץ ישראל. לאחר התייעצות עם החזון איש כתב הרב גרודז'ינסקי: ”הגרא"י קארעליץ אינו רוצה לקבל עליו שם רשמי ואחריות אך להתייעץ אתו”[78]. בקיץ של אותה שנה התגורר החזו"א תקופה ממושכת בצפת לצרכי בריאות. בתקופה זו למד בעיקר בבית המדרש של רבי יוסף קארו בעיר העתיקה.

בשנת תרצ"ו פעל להקמת רשת החינוך "מרכז חינוך התורה בארץ ישראל"[79], וייסד כולל אברכים בשכונת זיכרון מאיר שבבני ברק. כולל זה, אחד הראשונים ביישוב החדש היווה דוגמה למוסדות רבים אחרים[80]. לאחר פטירתו נקרא המוסד על שמו, "כולל חזון איש".

בכסליו תרצ"ז נפל החזון איש למשכב, כפי הנראה בשל דלקת התוספתן, ונזקק לכריתת המעי העיוור (אפנדקטומיה)[81], בהמשך אותה שנה, לקראת השנה הבאה, שנת השמיטה תרצ"ח (1937-38), הדפיס גיסו הרב שמואל גריינימן, לראשונה בירושלים, את ספרו "חזון איש" על מסכת שביעית והלכות שמיטה.

גם בשנים הבאות נדפסו כמה כרכים בסדרה, בפרט מסדר טהרות, שהלומדים מיעטו לעסוק בו בעבר משום שאין עליו לא תלמוד בבלי ולא תלמוד ירושלמי.

בתחילת חורף תש"א, ביום י"ט בחשוון, נפטרה בירושלים ראשה לאה, אמו של החזון איש, שהתגוררה בשנותיה האחרונות אצל בנה הרב מאיר קרליץ, ונקברה בבית הקברות בהר הזיתים. החזון איש עלה בפעם השנייה בחייו לירושלים; הפעם הראשונה הייתה שנה קודם לכן, לרגל חתונת שלמה שמשון קרליץ, בנו של הרב מאיר, אחיו הבכור.

לאחר הסתלקותם של גדולי רבני מזרח אירופה, שחלקם נספו בשואה ראו בו רבים את יורשם. בתקופה זו החל להתקבע מעמדו כגדול הדור[82].

בשנים שלפני קום המדינה היה החזון איש מעורב במספר נושאים ציבוריים, רובם על רקע דתי. הוא סייע בהקמת ישיבות חדשות בעקבות חורבן יהדות אירופה וישיבותיה, פעל לעידוד רעיוני וכלכלי של חקלאים שומרי שמיטה ופנה במכתבים לסיוע כלכלי למוסדות החינוך החרדיים שהיו במשבר כספי (תש"ז).

פרשת קו התאריך

בעת מלחמת העולם השנייה, כאשר ברחו תלמידי ישיבת מיר ואחרים למזרח אסיה, נוצר "פולמוס השבת ביפן", שבמסגרתו נחלקו רבים מפוסקי ההלכה באשר לשאלת קביעת היום שבו חלים השבת והמועדים באזור זה של כדור הארץ. לקראת יום הכיפורים תש"ב התעוררה השאלה בקרב קהילת הגולים ביפן ביתר שאת: עד אז יכלו הרוצים להחמיר על עצמם לחמוק מהכרעה ולשמור יומיים רצופים כשבת, אולם צום בן שני ימים לא היה פתרון ישים עבור רוב הגולים, ובפרט בתנאי המחיה של זמן המלחמה. הגולים פנו במברקים לרבנים בארץ ומחוצה לה, בשאלה כיצד לנהוג. החזון איש, שנדרש לנושא זה כבר בעבר[83], נשאל אף הוא בנושא ותשובתו לשואליו[84] התפרסמה בפסק הלכה נודע, שעמד בניגוד לעמדת רבני ירושלים ורבנים מחוגי הרבנות הראשית. לפי פסק זה, קו התאריך היהודי עובר מערבית ליפן, ועל כן השבת שם היא ביום ראשון, בניגוד למנהג המקובל בקרב היהודים המקומיים. את שיטתו בעניין קו התאריך הציג ב"קונטרס שמונה עשרה שעות", שנדפס תחילה כתדפיס עצמאי[85]. ומאוחר יותר בתוך ספרו על אורח חיים. "הרב מבריסק", רבי יצחק זאב הלוי סולובייצ'יק, שסבר אף הוא בסוגיה העקרונית כדברי החזון איש, מיאן להצטרף למברקו המורה לצום ביום השונה מהנהוג, כי חשש שיהיו רבים שלא יקבלו בלב שלם את ההוראה, אך מחשש לעבור עליה יתענו יומיים רצופים, מה שעלול לגרום לסכנת נפשות. הרב יחזקאל לוינשטיין, שהיה הסמכות הרוחנית הבולטת בקרב בני ישיבת מיר במקום, הורה להישמע לדעת החזון איש אף נגד הרבים החולקים עליו.

יחסו ליישוב היהודי בארץ ישראל ולהקמת המדינה

דעתו על מצוות ישוב ארץ ישראל הייתה שזו מצווה דאורייתא[86], והוסיף שמלבד מצוות יישוב ארץ ישראל ישנה גם מצוות כיבוש ארץ ישראל[87], וכאשר נשאל על ידי יהודי שגר באזור הסמוך לכפרים ערביים, האם יעבור לדור בעת המלחמה באזור רחוק יותר מהערבים, השיב ”הגע בנפשך, אם כך ינהגו כל האוכלוסין שבמקומך, הרי יזוז הגבול לפנים הארץ ושטח ישובנו ילך ויצטמצם”[88].

עם קום מדינת ישראל תמך, בניגוד לדעת העדה החרדית, בהשתתפות אגודת ישראל במסגרת החזית הדתית המאוחדת בבחירות לכנסת. הוא הסביר זאת כי אין בהשתתפות זו הכרה בשלטון חילוני והמשיל זאת לאדם העומד לפני שודד ומגיע אתו להסכמה כדי שלא יהרוג אותו; אין הדבר הכרה ב"סמכות" אלא הכרה בכורח המציאות[89].

הוא התנגד לציונות ולציונות הדתית, והקפיד שבבית מדרשו יאמרו תחנון ביום העצמאות. במקרה שהיה סנדק באותו יום, הודיע על כך ברבים כדי למנוע טעות[90]. בשנה האחרונה לחייו אף אמרו תחנון בבית מדרשו ביום זה, אף על פי שהיה סנדק[91].

רבה של קוממיות הרב בנימין מנדלזון, בהספדו על החזון איש אמר, כי הוא התנגד להגדרת התקופה כגלות או כאתחלתא דגאולה[92]. הרב אליקים שלזינגר העיד, כי החזון איש התבטא ”ביום מן הימים נשכים בבוקר ונסתכל מהחלון והנה אין עוד "מדינה", כי גזירה היא ועבידא דבטלה”[93]

לאחר מלחמת העצמאות עסק בפן ההלכתי של תוצאות המלחמה. בספרו על מסכת סנהדרין הוא דן ”על דבר הזיתים שלקחו מעצי הערבים שעזבום ואזלו להן” ביחס לשאלת הבעלות הערבית על שטחי קרקע בארץ ישראל העלה סברה שכיוון שכל בעלות זרה בארץ ישראל לאחר הגלות שואבת את כוחה המשפטי מדיני "כיבוש מלחמה" (המסדירים הלכתית את קניינו של כובש בשטח הכבוש), הרי שבשעה שבא כובש חדש (הישראלי), פוקעת הבעלות המוקדמת מאליה. לנידון זה השלכות הלכתיות חשובות לגבי חובת תרומות ומעשרות על גידולים חקלאיים בשטחי הכיבוש[94]. באופן מעשי, לגבי לולב שנקטף משדה שנכבש מערביי הארץ הורה שלא להשתמש בו והתבטא: "איזה כיבוש מלחמה, איזה כיבוש מלחמה?![95].

פרשת חוק שירות לאומי

בשנת תשי"ב התעוררה סוגיית גיוסן של הנשים הדתיות לשירות לאומי. ברקע הפולמוס היה ניסיון לחייב נשים לשרת שירות צבאי, חיוב שגם רובו הגדול של הציבור הדתי-לאומי התנגד לו. בהמשך, בשל התנגדות זו, נקבע בחוק סעיף הפוטר נשים משירות צבאי מטעמים דתיים, ובשלב שני נעשה ניסיון לקבוע לנשים חלופה של שירות לאומי במסגרת חוק שירות ביטחון. הרבנות הראשית ורבנים חרדים ואחרים התנגדו לכך נמרצות, בניגוד לעמדת הקיבוץ הדתי וסיעת "למפנה" ב"הפועל המזרחי", שתמכו בחוק. סוגיה זו נחשבה למהותית מאד בעיני החזון איש. הוא כתב על כך: ”רגשת נפשי מורה ובאה שהוא עניין של יהרג ובל יעבור, ואולי גם מנקודת ההלכה כן”[96].

על רקע זה פרשה "אגודת ישראל" מהקואליציה בחורף תשי"ג. לבסוף, באותה שנה, נחקק "חוק שירות לאומי", הקובע כי כל אישה דתייה שקיבלה פטור משירות בצה"ל חייבת בשירות לאומי. חוק זה התקבל בהסכמת הרבנות הראשית ובתמיכת נציגי המפד"ל. שלמה זלמן שרגאי כתב שהוא מאמין לשמועה כי השר חיים משה שפירא וסגן-השר זרח ורהפטיג קיבלו את הסכמתו העקרונית של החזון איש לצעדם זה, גם אם הוא עצמו התנגד נחרצות לתמיכה בחוק ואף המשיל זאת להריגת בנו של אדם כדי להציל את בניו הנותרים[97]. ואמנם אף שהחוק אושר הוא לא בוצע בפועל ונותר "אות מתה" בחוק[98] עקב התנגדות העולם החרדי והדתי.

פגישתו עם בן-גוריון

Postscript-viewer-blue.svg ערך מורחב – משל העגלה המלאה והעגלה הריקה
ראש הממשלה דוד בן-גוריון במבואת הכניסה לביתו של החזון איש בבני ברק; צלמי העיתונות לא הורשו להיכנס לחדר הפגישה.

ב-א' בחשוון תשי"ג[99], בעיצומו של המשא ומתן הקואליציוני לקראת הרכבת ממשלת ישראל הרביעית, נערכה פגישתו המפורסמת עם ראש ממשלת ישראל דוד בן-גוריון. קדם לפגישה ביקור הכנה של שלישו הצבאי של בן-גוריון, נחמיה ארגוב, בבית החזון איש בשבוע שלפני הפגישה[100].

לדברי יצחק נבון, שהיה עוזרו של בן-גוריון, יזם ראש הממשלה את הפגישה לאחר שהבין מח"כים ועסקנים דתיים שהחזון איש הוא מקור הסמכות שלהם. כוח שליטה כזה בבני אדם ריתק אותו, והוא ביקש להיפגש עמו[101]. סביר להניח שאכן עמדה בבסיס הפגישה סקרנותו האינטלקטואלית של בן-גוריון, כי כוחם הפוליטי של נאמני החזון איש באותה העת לא היה רב.

בפגישה שאל ראש הממשלה כיצד יחיו יחדיו דתיים וחילונים. החזון איש השיב לו במשל (שמקורו במסכת סנהדרין): "אם שני גמלים נפגשים בדרך במשעול, וגמל אחד טעון משא, והשני איננו טעון משא, זה שאין עליו משא חייב לפנות את הדרך לגמל הטעון משא. אנחנו היהודים הדתיים משולים לגמל הטעון משא – יש עלינו עול של הרבה מאד מצוות. אתם צריכים לפנות לנו את הדרך". תשובה זו נודעה כ"משל העגלה המלאה והעגלה הריקה". בן-גוריון הגיב בתרעומת לטענה זו: "ומצוות יישוב הארץ אינה מצוה? וזה לא משא? ומצוות ההגנה על החיים אינה מצוה? ומה שעושים הבחורים שאתם כל כך מתנגדים להם, והם יושבים על הגבולות ושומרים עליכם, האין זו מצוה?". והחזון איש השיב: "אִם ה' לֹא יִשְׁמׇר עִיר שָׁוְא שָׁקַד שׁוֹמֵר" (תהילים, קכ"ז, א')[102][103]. בן-גוריון סיכם ביומנו: "...דיבר כל הזמן ברוח טובה ורבת צחוק, בלי זעם קנאי, אם כי בלי ספק יש בו נימה קנאית, אם כי סמויה מן העין"[104].

לאחר הפגישה השניים החליפו מכתבים[105]. "משל העגלה המלאה והעגלה הריקה" הפך את הפגישה לסמל ליחסי חילונים-חרדים.

שנותיו האחרונות

שנת תשי"ב הייתה שנת שמיטה, והחזון איש הדפיס בירושלים, באמצעות גיסו, מהדורה שנייה מתוקנת של ספרו על מסכת שביעית[106].

באחת הפעמים שבהן נעצר מנהיג נטורי קרתא, רבי עמרם בלוי, בידי משטרת ישראל, בא החזון איש לבקרו בבית המעצר ביפו. הרב בלוי אמר לו בהתרגשות: "רבי, אם ביקורים כאלה צפויים לי, אני מסכים לשבת בבית הסוהר כל ימי חיי". אמר לו החזון איש: "כל העולם אינו אלא בית סוהר..."[107].

בתקופה זו הגיע לשיא מספר הפוקדים את ביתו שבבני ברק, והיא משמשת רקע לשמועות ולסיפורים רבים על דברים שאמר. בשלב זה כבר היה מפורסם בעולם היהודי[108].

בשנת תשי"ד נדפס הכרך השלישי של "חזון איש" על חושן המשפט[109], האחרון שהוכן לדפוס בחייו.

פטירתו

מודעת אבל שפרסמה עיריית בני ברק בעיתונות ביום הלוויית החזון איש

החזון איש נפטר מהתקף לב בליל שבת, ט"ו בחשוון תשי"ד, אחר חצות. הוא נפטר בשעה 02:30 כשלצדו תלמידו הרב יחזקאל ברטלר[110].

השמועה על פטירתו התפרסמה ברחבי בני ברק בשעות הבוקר. בצהרי השבת נסגר חדרו של החזון איש בשל דוחק ההמון. על פי דברי רפאל הלפרין, בחצר עמדו אלפי אנשים וקראו תהילים. עם צאת השבת שודרה הידיעה על פטירתו ב"קול ישראל"[111]. מטעם עיריות בני ברק ורמת גן הוכרז על ביטול מלאכה בשעות ההלוויה. בפתח ישיבת הממשלה בבוקר יום ראשון הקדיש ראש הממשלה בן-גוריון דברים לזכרו של הרב[112].

במסע ההלוויה, שנערך בצהרי יום ראשון, צעדו אחרי מיטתו עשרות אלפי אנשים, נשים וטף. הוא נקבר בבית הקברות שומרי שבת בבני ברק.[113]

קברו של החזון איש משמש מוקד עלייה לרגל במשך כל השנה, ובמיוחד ביום השנה לפטירתו. בסמיכות לקברו רכש גיסו רבי שמואל גריינימן מתחם מיוחד לבני משפחתו של החזון איש.

לאחר פטירתו חשף גיסו הרב שמואל גריינימן את סכומי כספי הצדקה שחילק החזון איש לנצרכים מדי שנה, מכספים שניתנו לו בידי פילנתרופים יהודים מישראל ומחוצה לה. לדבריו, בשנת חייו האחרונה חילק החזון איש למעלה ממאה אלף ל"י. לאחר מותו הוקמה קרן צדקה על שמו, במטרה להמשיך במפעל זה[114].

הגותו ופועלו

השפעתו על הציבור החרדי

ישיבת "תפארת ציון" בבני ברק, שנוסדה ביוזמת החזון איש
מבנה כולל חזון איש, בזיכרון מאיר שבבני ברק
החזון איש, שנות ה-50

לחזון איש הייתה תרומה מכרעת לעיצוב היהדות בדור שלאחר השואה. תרומתו מתבטאת במישרין בצורת התנהלותו של הציבור החרדי. הוא חיזק את תחושת חשיבותו של לימוד התורה למשך כל חיי האדם כאידיאל, ולזכותו נזקפת במידה מסוימת יצירת חברת לומדים בישראל. כמי שהיה "גדול הדור" בשעת המפנה שלאחר המלחמה, רוב הישיבות שהוקמו בתקופה זו בארץ ישראל קמו בברכתו ובעצתו – הן לגבי עצם הקמת הישיבה, והן לגבי בחירת המיקום ואנשי הצוות; בהן: ישיבת כפר חסידים בזכרון יעקב, ישיבת השרון ברמת השרון וישיבת באר יעקב. משום כך מייחסים לו הביוגרפים החרדים את התואר "אבי הישיבות בארץ ישראל"[115]. דרך תלמידיו ומקורביו הייתה לו השפעה גם על ישיבות מחוץ למגזר זה, כמו מדרשיית נעם בפרדס חנה, שנוסדה בברכתו על ידי מקורבו, הרב יהושע יגל.

החזון איש תרם תרומה הגותית לעיצוב מעמד הישיבות כטריטוריה תורנית וכנמל הבית של בני התורה, גם כאשר הם יוצאים לעמל יומם. לדבריו, הישיבה היא ”מבצר עוז להקמת תלמידים תלמידי חכמים, העתידים לחכמים חשובי הדור” (קובץ אגרות חזון איש, ג, סה). גם בצד המעשי, החזון איש רתם פובליציסטים ואנשי חינוך חרדים נודעים כדי לשכנע מחד גיסא פילנתרופים יהודים לתמוך כלכלית במוסדות שהוקמו בשנות ה-40 וה-50, ומאידך גיסא, לשכנע צעירים לוותר על מסלול קידום אפשרי, ולבחור בחיי לימוד תורה, למרות המשמעות הכלכלית הברורה.

בתוקף מעמדו היה לסמכות חינוכית בולטת בחברה החרדית. מכלל הוראותיו ידועה הייתה דעתו שאין לפלוט החוצה תלמידים שנחשבו ל"מקולקלים", מחשש שמא יסטו לחלוטין מהדרך הדתית.

על אף השפעתו הרבה, השיטה הלמדנית הנפוצה בישיבות הליטאיות היא שיטתו של רבי חיים מבריסק, שהחזון איש התנגד לה. גם מבחינה הלכתית, חלק מפסקיו לא התקבלו ברוב הציבור הליטאי. עם זאת, חלק מהזרם החרדי-ליטאי, המכונה "חזון-אי"שניקים", קיבלו עליהם את תורתו של בכל התחומים. בתוך חוג זה ישנן מספר קבוצות המתרכזות סביב דמויות מקרב תלמידיו[116]. המוסדות הקהילתיים העיקריים שבהם התרכזו בעבר אנשי חוג זה הם כולל חזון איש ובית הכנסת לדרמן שבשיכון חזון איש; אך כיום המרכז הוא בבית המדרש הגדול של הרב חיים גריינימן הישיבות העיקריות של חוג זה הן ישיבת סלבודקה שבבני ברק וישיבת זיכרון מיכאל שבזכרון יעקב.

גם בקהל החרדי-ליטאי הרחב שאינו נמנה עם חוגם המצומצם של תלמידי החזון איש, אמירות המתפרשות כזלזול בו או מתיחת ביקורת על תורתו מעוררות לעיתים ביקורות חריפות. כך, בכסליו תשנ"ג, התבטא הרב עובדיה יוסף במהלך שיעור: ”הגאון חזון איש, לא היה מורה הוראה. הוא היה מסוגר בביתו ולא היה אב בית דין שעליו מוטל להורות. הוא היה כותב ספרים. אם אין לך תפקיד, אתה משוחרר. אין לך בעיות, לכן בכל דבר אתה מחפש חומרות. יושב בתוך ירכתי ביתך וכותב מה שכותב”. בתגובה פורסמו דבריו החריפים של הרב אלעזר מנחם מן שך, מנהיג הציבור החרדי-ליטאי, שאמר בתגובה כי ”אדם שמדבר בצורה כזו על החזון איש, הוציא עצמו מקהל התורה ובני התורה, ואין שום שיח ושיג איתו”[117].

גם בקרב חוגי החסידות ניתנה לדעתו משקל רב, כך למשל רבי אהרן רוקח מבעלזא התבטא ש”הלכה כמותו ברוב ההלכות בא"י.”[118]

הלכה

דרך לימודו, ויחסו לפסיקת קודמיו

החזון איש

מרכיב מרכזי בתורתו ובפסיקתו של החזון איש הוא היחס ל"דינא דגמרא" (דינים המפורשים בגמרא), כערך אבסולוטי, אין לסטות מהם כמלוא הנימה ויש לקיימם גם אם לא הוזכרו בדברי הפוסקים בדורות שלאחר חתימת התלמוד: ”דין המתברר בהדיא מן הגמרא, הוא אצלי יסוד ההוראה”

גם בחלק מהמקרים שבהם השתנתה במשך הדורות מציאות החיים שממנה נגזר דין הגמרא, גרס החזון איש שהדין נותר בתוקפו, וטעם הדבר הוא שההלכה לדורות אמורה להיחתם לפי דברי החכמים ב'אלפיים שנות התורה', שהסתיימו בימי חז"ל. כך כתב בעניין דיני טריפות:

והנה היה צריך להקבע בב' האלפים תורה כדאמר ע"ז ט' א', דיני הטריפות לדורות, וכדאמר ב"מ פ"ו א' רבי ור' נתן סוף משנה רב אשי ורבינא סוף הוראה, ואין לנו תורה חדשה אחריהם והיו קביעות הטריפות כפי השגחתו יתברך בזמן ההוא שלא נתן הקב"ה לברואיו אז רפואת תעלה להן המה הטריפות שאסרתן התורה בין בזמן ההוא, ובין בזמן של הדורות הבאים שמסר הקב"ה את משפטי התורה שלהן לחכמי הדורות ההם

מאידך, היו דינים אחרים בש"ס, כגון כללי הטרפות באדם, שהחזון איש לא ראה כתלויים במציאות בתקופת חז"ל: ”אמנם לענין להשיא את אשתו כל שיש לו רפואה בזמנו אין משיאין את אשתו.”

באשר לחילוקי התקופות המאוחרות לחז"ל המוכרים בהלכה, סבר החזון איש שאף על פי שקיבלו תלמידי החכמים במשך הדורות על עצמם את סמכות הדורות הקודמים, עדיין צריך בירור ההלכה להיעשות מכליה הראשונים – להשקפתו, מסורת חז"ל. ולכן גרס שמי שאינו יודע להסיק את מסקנת ההלכה מתוך עיון בסוגיות הש"ס, אינו רשאי להורות אף מתוך ספרי הלכה פסוקה כ"שולחן ערוך", מאחר שלא יוכל לדעת להתאים בין מקרה ריאלי ספציפי למקרה המופשט המוצג בספרות ההלכה.

כפועל יוצא מתפיסה זו, עיצב את צורת לימודו בניסיון לברר מתוך הסוגיה את מסקנות ההלכה, ורק לאחר גיבוש המסקנה, לאמת את תוצאות עיונו מול ההלכה הפסוקה. אף שביטל דעתו באופן כללי מפני דעת הראשונים, סבר שבלימוד התורה נדרש מכל אדם למצות את אפשרויות שכלו בדיון, והכנסת גדולתם של הראשונים למערכת השיקולים העיונית עלולה לחבל בתהליך הבנת שורשי ההלכה, ומשום כך יש להתחשב בדבריהם במקרה שאינם מובנים, רק בפסיקת הלכה למעשה, במקרה שברור כי התייחסו אליו בפסיקתם. תפיסתו זו מסוכמת יפה בדבריו במכתב:

...לקחת חבל בתורה הוא ענין קשה ובעל גוונים שונים. לקחתי לי לחפש לעיין בגמרא עד כמה שאפשר, אף שיהיה נגד הראשונים ז"ל, ולהספק בידיעה לחוד שדברי רבותינו עיקר, ואנחנו יתמי דיתמי ומכל מקום, לא לפרוש מלברר וללבן מה שאפשר לנו לקטנותנו, וגם לקבוע כן הלכה במקום שאין מפורש להפך לעניין פסק הלכה. ואם לא כן, היה חסר לי עסק התורה.

עם זאת, לעצמו לא הרשה החזון איש, בדרך כלל, לחלוק על פסיקת ה"שולחן ערוך" במקומות שבהם ברורה דעת הרמ"א. לגבי הגאון מווילנה, הוא סבר שהתקבע מעמדו ביהדות ליטא ומעמדו הוא כשל הראשונים, מה שמאפשר לקבל הוראות שלו הסותרות לפסקי ה"שולחן ערוך". באיגרת שבה משא ומתן תורני, הוא מציב את הגאון מווילנה בשורה אחת עם אושיות היהדות, כמו משה רבנו, עזרא הסופר, רבי יהודה הנשיא, רב אשי והרמב"ם:

אנו מתייחסים להגר"א בשורה של משה רבנו ע"ה, עזרא ע"ה, רבנו הקדוש, רב אשי, הרמב"ם, הגר"א, שנתגלה תורה על ידו כקדוש המעותד לכך, שהאיר במה שלא הואר עד שבא ונטל חלקו, והוא נחשב כאחד מן הראשונים, ולכן חולק עליהם בכמה מקומות בתוקף עוז, וגם על הרי"ף והרמב"ם הוא חולק, ומדרגתו ברוח הקודש בחסידותו ובגודל תבונתו וביגיעתו ובבקיאותו בעיון העמוק בכל התורה המצויה עתה בידינו אי אפשר כלל לצייר את אפשרותם. כן לא יתכן לתמוה עליו למה יחלוק על השו"ע [=השולחן ערוך], והלא מקומות שחולק הגר"א על הכרעת השו"ע המה למאות.

קובץ אגרות ח"א איגרת לב

למרות האמור, ובהתאם לגישתו שלפיה יש "לחפש לעיין בגמרא עד כמה שאפשר, אף שיהיה נגד הראשונים ז"ל", הוא עצמו נאלץ ברבות הימים לחלוק בפירוש סוגיות גם על הגאון מווילנה הנערץ. הרב שלמה כהן מספר כי בגיל 41 (תר"פ), אמר לו כי כל ימיו השתדל להימנע מלחלוק על דברי הגר"א, אך לבסוף נאלץ לפרש סוגיה חמורה אחת בשונה מדעתו[119].

דוגמה מאפיינת לדרכו "לפרש וללבן מה שאפשר לנו... וגם לקבוע כן הלכה במקום שאין מפורש להפך", שגם מאירה פן של רגישות חברתית בגישתו, ניתן למצוא במקרה של עגונה שבא לפני אחיינו הרב שלמה שמשון קרליץ, אב בית הדין הרבני בפתח תקווה. הרב קרליץ האחיין, התקשה למצוא מוצא למצבה העגום, ופנה אל דודו בעניינה. החזון איש נכנס לעובי הקורה ובירר את הסוגיות הרלוונטיות, תוך שהוא מכריע להיתר במקרה הספציפי. הדיינים קיבלו את דעתו וחתמו על היתר נישואין לאשה. האחיין, שלא היה שלם עם הפסיקה, ניגש למחרת בבוקר לדודו והציע בפניו שוב טענות קשות נגד ההיתר. בנסיבות אלו, טען, עם כל הכאב – כיצד ניתן להתיר? החזון איש שקל את טענותיו שנית, ואחר הפטיר: "נכון שקשה להתיר, אבל קשה יותר לאסור!"[120].

דקדוק ההלכה

הגאון הליטאי, אשר במבט ראשון גדולתו מתבטאת בהישגיו האינטלקטואליים [אך באמת מתגלה] כאישיות גדולה ורבגונית, המלאה במעוף, רגש ונשמה

– הרב יוסף דוב הלוי סולובייצ'יק, מכתב[121]

אחד מדגלי ההשקפה ה'חזון אי"שית' הוא נושא ההקפדה על קוצו של יו"ד בכל הנוגע לקיום ההלכה על כל פרטיה ודקדוקיה. החזון איש ראה בהתנהגות קפדנית זו ערובה ליראת שמים, והקדיש לה את החלק השלישי בספרו ההגותי "אמונה וביטחון", "מוסר והלכה". העצמאות הרבה שהפגין החזון איש כפוסק הובילה אותו להקפדה מופלגת גם על פרטי הלכות שאותן הסיק מהדיון ההלכתי בסוגיות הרלוונטיות. דקדוקים אלו הפכו למזוהים עמו ועם תלמידיו. ידועים ביותר דקדוקיו, עוד מתקופת חייו באירופה, בעיקר בעניינים אלו:

 • תרומות ומעשרות; סבר שלא ניתן לסמוך על חזקה במוצרים הנקנים תחת כשרות מהודת, ויש לחזור ולהפריש תרומות ומעשרות[122].
 • שבת; אסר להשתמש בחשמל המיוצר על ידי חילול שבת, וראה בכך איסור של חילול השם, הוא אף אסר להשתמש במים מהמערכת העירונית בגלל המשאבות החשמליות המפעילות את המערכת[123].
 • הלכות עירובין; אחז שאין לסמוך על העירובים העירוניים ולא ימלט שימצא בהם פסול משבוע לשבוע[124].
 • כתיבת ספרי תורה, תפילין ומזוזות, בהקפדה מיוחדת על צורת האותיות שתהיינה לפי פסיקת הבית יוסף. לפי שיטתו, המנוגדת למנהג האר"י, ה"כנף" הימנית של האות צד"י צריכה להיות כמקובל בגופנים העבריים בני זמננו בצורת האות יו"ד, ולא כמו יו"ד הפוכה כפי שרָווח המנהג בקרב הספרדים והחסידים;[125]
 • אפיית מצות, שהקפיד לעשותה באופן פרטי כדי שיוכל להשגיח על כל שלבי האפייה לפי דקדוקיו[126];
 • ארבעת המינים, שבהם השקיע ממון ומאמצים רבים כדי להשיגם בצורתם האופטימלית על פי ההלכה (בהקשר זה סופר כי פעם באמצע הקיץ ראה הדסים יפים המתאימים עם כללי ההלכה, בערוגתו של פלוני, גוי מקומי. הוא שילם לו מראש שישמור ויטפח את הדסיו עד חג הסוכות, כדי לצרפם אל לולבו);[127]
 • הלכות מקואות: זריעה של מים שאובים לתוך מי גשמים על מנת להכשירם לשמש כמקווה – לחזון איש שיטה מיוחדת בנושא זה.

מצוות שבין אדם לחברו, אף הן בכלל דקדוק ההלכה, ולכן הקפיד מאד שלא יבואו אלה על חשבון אלה. מקורבו הרב שלמה כהן סיפר כי בשנה אחת הורה לו החזון איש שלא לומר את הפסוקים הנהוגים לפני תקיעת שופר, אלא לתקוע בלי להשתהות ולסיים את התפילה במהירות. סיבת החיפזון הובהרה עם תום התפילה: החזון איש שמע במקרה אדם מבוגר וחלוש שענה לבנו המפציר בו לאכול בשל לבו החלש: "לא, מעולם לא אכלתי לפני התקיעות"; כדי שהלה לא ייאלץ להאריך בצומו, קיצר החזון איש את הטקס המסורתי[128].

אתרוגים מ"זן חזון איש"

מקרה מוכר של דקדוק ההלכה של החזון איש היה חיפושיו אחרי זן אתרוגים ארצישראלי שגדל פרא, כדי למנוע חשש שמא אתרוגים אלו הורכבו במין בוטני אחר, עובדה המוציאה את האתרוג, הלכתית, מכלל "אתרוג" הראוי למצוות נטילת ארבעת המינים. עץ האתרוג מועד להרכבה, בשל חולשתו. האתרוגים שנמצאו אכן לוקים מעט ביופיים האסתטי ומתאפיינים בחוסר סימטריה. בציבור החרדי התקבלה גישתו ברבים, וקיים ביקוש גבוה לאתרוגים מעצים שמוצאם מאתרוגים שהחזון איש בירך עליהם. שיטתו בזיהוי האתרוג הארץ ישראלי הקדום, התקבלה על מספר חוקרים[129].

חלק מהאתרוגים מקורם מעץ ששתל הרב מיכל יהודה ליפקוביץ בחצרו, מזרעים שנמסרו לו על ידי החזון איש, והם מכונים "זן ליפקוביץ", שממנו התפתחו זנים נוספים. קיימים גם "אתרוגי הלפרין מזן חזון איש".

מצוות התלויות בארץ

החזון איש פעל במיוחד להחדרת תודעה רחבה לקיום מצוות התלויות בארץ, ובעיקר מצוות שמיטה. הוא דרש מקיבוצי פועלי אגודת ישראל לשמור שביעית ללא הסתמכות על היתר מכירת הארץ לגוי על ידי הרבנות הראשית, שאותו שלל. במסגרת פועלו לשמירת מצוות התלויות בארץ יצא לשדה כמה פעמים לעריכת ניסויים ובדיקות ניסיוניות של מושגים בהלכה.

החזון איש פעל גם בענייני תרומות ומעשרות. הוא הקפיד לעשר בביתו אף מאכלים מעושרים, מחשש שלא עישרום כראוי. כמו כן, הוא חידש את נושא פרוטה חמורה שלא היה נהוג לפניו; עודד ודרבן את לימוד סדר זרעים בקרב תלמידי חכמים, והשיב לשואלים רבים בעניינים אלו.

סוגיית השיעורים

Postscript-viewer-blue.svg ערך מורחב – מידות, שיעורים ומשקלות בהלכה

שמו של החזון איש נקשר גם למחלוקת יסודית בנושא ה"שיעורים" המוזכרים במקרא ובגמרא (אמה, זרת, אצבע, כזית, כביצה ועוד). רבי אברהם חיים נאה (הגרא"ח נאה) פרסם מידות אלו במידות מודרניות (מטרים וגרמים), ולפי שיטתו טפח הוא שמונה סנטימטרים ורביעית היא 86 סמ"ק. החזון איש חלק על שיטה זו, וטען כי המידות האמיתיות גדולות בהרבה – טפח הוא כעשרה סנטימטרים ורביעית כמאה וחמישים סמ"ק.

נקודת המחלוקת העיקרית היא האם להתבסס, כעוגן לשאר השיעורים, על נפח הביצים או על מידת האגודל; החזון איש והרב נאה לא היו הראשונים שנחלקו בנקודה זו – קדמו להם גדולי האחרונים, החת"ם סופר ו"הנודע ביהודה". הרב נאה ביקש לקיים את מנהג היישוב הישן בירושלים, בעוד החזון איש סבר כי המסורת שהייתה בידו מבית אביו וגדולי ליטא באשר לשיעורים הייתה מקובלת על תלמידי חכמים בעלי סמכות גבוהה יותר מזו של המנהג העממי.

בפועל, בציבור הליטאי שיטת החזון איש בנושא זה היא הנורמה הנפוצה. התפשטות המנהג החלה בקרב בוגרי הישיבות הליטאיות ומהם לשאר המגזר. גם בקרב שאר המגזר החרדי, הנוהג לפי מסורת אבותיו בשיעור הקטן יותר, יש המחמירים במצוות מן התורה כפי השיעור הגדול מתוך חשש לשיטת החתם סופר והחזון איש, כפי שהמליץ המשנה ברורה[130] לנהוג במצוות אלו[131].

הפילוסופיה של ההלכה

החזון איש גרס שמלבד עצם החיוב המוטל על כל יהודי להישמע להוראות התורה באשר הן, יש להן מטרה להציב את האדם בעמדה של נתין העומד לפני מלכו וסר למרותו. לצורך זה נדרשים מחד גיסא, קבלת מרות מוחלטת וציות לפרטי פרטים; ומאידך גיסא, קיום המצוות בכל תנאי, אף במצב שבו ברור לאדם שאינו יכול לשער במדויק את שנדרש לו לקיום המצוה בשלמותה. זאת מאחר שהעיקר הוא קיום פקודת המלך, ומגבלות האדם והערכותיו נלקחו בחשבון עם הציווי. או בלשונו של החזון איש:

ניתנה ההלכה לחשוב בקירוב, שלא נתנו המצוות אלא לצרף הבריות, ולדקדק בצוואותיו ית' [=בצוואותיו של הקל] לקבלת מלכותו ית' וגם לקיום חכמת התורה הכלולה בכל דיני המצוה ולסוד הפנימיות. ולכל הני, אינו מפסיד אם הקביעות של גבולי הצמצום יהיה בקירוב, כדי שיוכלו לקיים מצוות המעשיות אף חלושי הדעת

חזון איש[132].

השקפותיו

החזון איש בוחן בחורים בישיבת השרון יחד עם רבי שמואל רוזובסקי; במרכז יושב יעקב הלפרין. ראש חודש כסלו ה'תשי"ג[133]

אמיתות אגדות חז"ל

ביחס לדברי חז"ל בחלקי האגדה שבגמרא ובמדרש, כתב החזון איש כי אין הבדל בין חלקים אלו לשאר חלקי התורה שבעל-פה; לכולם מקור נבואי מחייב, רוח הקודש, שלה זכו חז"ל מכוח עיונם ועמלם בתורה, ופקפוק באמיתותם הוא כחירוף וגידוף (חירוף וגידוף כלפי מעלה, כלומר, תואנה כלפי הא-ל, במסווה של טענות על אמיתוּת דברי החכמים). יתר על כן, הוא ראה באפשרות זו מדרון חלקלק שראשיתו דיון תאורטי ואחריתו עזיבה מלאה של הדת:

משורשי האמונה שכל הנאמר בין במשנה ובין בגמרא בין בהלכה ובין באגדה, הם הם הדברים שנתגלו לנו ע"י כח נבואי... רוח הקודש היא יגיעת העיון ברוב עמל ובמשנה מרץ עד שמתווסף בו דעת ותבונה בלתי טבעי. מיסודי האמונה המקובלת שרוח הקודש מטיבה להשיג את האמת שבתורה שניתנה בנבואה, בהיות שאין התורה "אמת אפשרי" אלא "אמת חיובי"... ומבטחת את בעליה על אמתת השגתו. נרתעים אנחנו לשמוע הטלת ספק בדברי חז"ל בין בהלכה ובין באגדה, כשמועה של גידוף רחמנא ליצלן, והנוטה מזה הוא לפי קבלתנו ככופר בדברי חז"ל, ושחיטתו נבילה, ופסול לעדות, ועוד... בראשית הנליזה לפני חמשים ששים שנה אשר רוב העם היו שומרי מצוה, היו הנלוזים מתחילים להיתמך על הדברים המפוקפקים מעין אלה, והחרדים אל דברו יתברך היו מריחים את ריח הכפירה הנודף מהם. וכל הדור החָפשי [=החילוני] הם על הרוב מבניהם ומנכדיהם של האבות והזקנים האלה.

קובץ אגרות ח"א איגרת טו

על אחד הרבנים שכתב ששמואל לקח את שיטתו בענייני התקופה מהאסטרונומים שבזמנו, העיר החזו"א: ”הם מהכזבים שהיצר מחבבן וכעין יצרא דע"ז ואם כי המחבר היה ירא אלוקים אבל שגה וחשב שמותר לומר כן ועבד את המינות בשוגג.”[134]

יחסו לתנועת המוסר

החזון איש גילה יחס ביקורתי כלפי רעיונות תנועת המוסר, אף שרחש חיבה לאישיה, חיבה שביטא במכתב לראש ישיבת חברון הרב שמחה זיסל ברוידא בהיותו בחור:

ואני נמצאתי הרבה עם הסבא ז"ל מסלבדקא ועם הסבא ז"ל ממיר ועם גדולי תלמידיהון שיחיו וגם עם גדולי הנובהרדוקאים, ותמיד היתה שרויה בינינו אהבה בלי מצרים והיו מסורים אלי בכל לב, ומעולם לא נמנעתי מלהזכיר בקורת בחריפות והם התענגו על זה, כי מטבע החכמים להתענג על "מיתיבי" יותר מ"תניא נמי הכי", וגם אני מתענג עליהם, ובפרט על הישיבות הצמודות בתורה ויראה ולא יפרדו...

קובץ אגרות א:קנד

בשונה ממתנגדי תנועת המוסר בתקופת כינונה באמצע המאה ה-19, שמתחו ביקורת על אנשיה והאשימו אותם בקרבה רעיונית לתנועת ההשכלה היהודית, החזון איש, שנדרש לנושאים אלו במחצית הראשונה של המאה ה-20, כבר לא פקפק בכיוון זה. הוא סבר כי תפיסתה של תנועת המוסר, שלפיה מידות מתוקנות כשלעצמן יכולות להעניק לאדם כלים להתגבר על נטיותיו הטבעיות וליישר את דרכו לקווים הנדרשים לפי ההלכה, מוטעית. לדעתו, במבחן המציאות, בעת משבר או התנגשות ערכים, ישוב האדם לפעול לפי הנטייה הטבעית: ”בהִפָּגשו בתעצומות עם רעהו, בטח יחרץ משפטו כנטיותיו הטבעיות. ואף אם הינן מתוקנות, לא יתאימו לעתים קרובות עם ההלכה השמימית” (אמונה וביטחון ג:ג) יתר על כן, ייתכן כי דווקא מידותיו המתוקנות ומודעותו אליו יביאו את השם מבטחו בלימוד המוסר לביטחון בכוח הכרעתו של שכלו, גם במקרי שגיאה.

לפיכך, סבר החזון איש, אין להשתית מערכת ערכים ראויה על תשתית אחרת מזו שמציעה ההלכה: מחויבות מוחלטת לדקדוק ההלכה עד קוצו של יו"ד. מחויבות זו פועלת בשני מישורים: האחד – יומו של האדם מלא בניסיונות קטנים לקיים או לא לקיים את ההלכה, ניסיונות שקל לעמוד בהם, והם מחזקים את תודעתו הדתית של האדם; השני – במקרים שבהם דורש "דקדוק הדין" מאמץ מיוחד, רוכש האדם מיומנות בהתגברות על מידות "רעות" כמו עצלות ותאווה[135]. רבי בנימין זילבר כתב קונטרס בשם דברי שלום ואמת המסביר את שיטתו של החזון איש כך שאיננה נוגדת לדרך המוסר אלא לשיבושים שנתלו בה במשך הזמן.  

יחסו לתנועת החסידות

החזון איש לא התייחס מפורשות בכתב לתנועת החסידות. יש מספר קטעים באמונה וביטחון שאפשר שכוונו כנגד החסידות[136]. הוא התנגד לכמה מנהגים הנהוגים בקרב החסידים, ככתיבת צדי הפוכה בסת"ם וטבילה במקוה בשבת, ולעומת זאת שיבח אחרים, כגידול זקן, לבישת חליפה ארוכה ונישואין בגיל צעיר. הוא עודד חסידים לנסוע לאדמו"ר לשבת, אבל מנע בחורים מללכת לטיש חסידי בליל שבת, בטענה כי "בליל שבת חסר תורה בעולם"[137]. בביוגרפיות על דמותו הובאו עדויות על כך שבאופן רעיוני התנגד לדרך החסידות, בהמשך להערצתו הגדולה לגר"א ולדרכו[138]. למרות זאת, דעתו זו לא באה לידי ביטוי מעשי מכיון ש"היום יש לנו מספיק מאבקים מבחוץ"[139]. הוא היה ביחסי ידידות עם אדמור"י דורו, ומקורביו שהיו ממשפחות חסידיות עודד אותם להמשיך במנהגם[140][141].

על היסטוריה ועל הגיוגרפיה

החזון איש סבר כי חקר התנהלותם של גדולי החכמים הוא הכרח המציאות, ורק על ידי ידיעה והכרה אמיתית באופיים ניתן ללמוד ממעשיהם. אין תועלת בהכרה שַבּלונית של החכמים כולם כמותג אחיד של שלמות מסוג מסוים. לגישתו זו נתן ביטוי במכתבו המפורסם, המכיל גם התייחסות הלכתית לבעייתיות לכאורה של מחקר זה, בשל איסור לשון הרע:

אם כי דעתי, כי ראוי להמחזיקים בתורת ה' לדעת את גדוליה באופים האמתי, ואם הותר לדבר לשון הרע על אומן באומנותו, להאיש הדורש עליו לצורך, על מי שתורתו אומנותו לא כל שכן שמותר להודיע להמחזיקים בתורה וצריכים לדעת, כי הידיעה של חכמי הדור לבם ומדתם הן הן גופי תורה, מכל מקום צריך לזה זהירות יתירה ופן מְשַנֶּה הדבר בקוצו של יו"ד ונמצא מוציא שם רע על תלמיד חכם.

קובץ אגרות, ח"ב, איגרת קלג

עם זאת, החזון איש גילה מידה רבה של ספקנות באשר לקורות העיתים כפי שהם מסופרים בספרי ההיסטוריה ובביוגרפיות. לטעמו מעורבים בהם שקר ואמת זה לצד זה, ואין להסתמך על מידע היסטורי כתוב בלי בחינה הסתברותית של המאורעות המתוארים. הוא תולה זאת ביצר החידוש של ההיסטוריונים ובהיתלות אוטומטית של היסטוריונים מאוחרים באלו שקדמו להם מבלי שיפוט ביקורתי:

דברי הימים וקורות עולם הם מאלפים הרבה את החכם בדרכו, ועל תולדות העבר ייסד אדני חכמתו. ואמנם בהיות האדם אוהב לחדש ולהרצות לפני קהל, נצברו הרבה שקרים בספרי התולדות, כי בן אדם אינו שונא את הכזב בטבעו, ורבים האוהבים אותו ומשתעשעים בו שעשועי ידידות, ועל החכם להבר בספורי הסופרים לקבל את האמת ולזרות את הכזבים, וכאן יש כר נרחב אל הדמיון, כי טבע הדמיון למהר ולהתקדם ולהגיד משפט, טרם שהשכל הכין מאזני משפט לשקול בפלס דבר על אפנו, והדמיון חורץ משפטו כרגע, מהו מן האמת ומהו מן הכזב.

אמונה וביטחון, פרק א', סעיף ח'

ספריו

סדרת "חזון איש", המהדורה הקלאסית בצורתה העדכנית
והלא ידוע כי דרך הלימוד של החזון איש איננה ניתנת לחיקוי, אלא מתוך יגיעה עצומה ונידוד שינה, מתוך לינה בעומקה של הלכה. ...הייתי נתון במבוכה עצומה בענין זה, כי במוחי היה מנקר הספק, אם יש באפשרותה של אמיתיות דרכו של החזון איש, לגדל גאונים צעירים. היה אצלי צד ספק, כי דרך זו מיוחדת היא רק למאור הגולה ולרשכבה"ג...

– הרב יצחק הוטנר, מכתב[142]

הנני להודיע נאמנה כי מה שאמרו עלי שהייתי איש סודו של מרן רבינו הגדול החזון איש זצללה"ה ושכל מצפוניו גלוי לפני, אינו נכון כלל וכלל. כי אמנם דרתי הרבה שנים עם כ"ק זצללה"ה בבית אחד, אבל לא זכיתי להתבשם מתורתו הרבה כי בעוונותי הרבים הנני קשה-השמיעה והיה צריך להתאמץ לדבר אלי בקול, ואני ידעתי את מכאוביו וחולשתו הגדולה בצירוף רוב יגיעתו העצומה בתורה הקדושה וחסתי על בריאותו והטרדתו מעיונו...

– גיסו הרב יעקב ישראל קניבסקי, "הסטייפלר", מכתב

ספריו של הרב אברהם ישעיהו קרליץ, שהעניקו לו את כינויו "החזון איש", מקיפים את כלל מקורות ההלכה, למן הגמרא ועד פוסקי ההלכה האחרונים. הספרים מצטיינים בקיצור רב, שכופה על ההוגים בתורתו להעמיק ולדקדק בלשונו; קריאה סתמית בספר אינה מביאה את המחפש אל מבוקשו, ולכן הוא מוכרח לברר מה גרם למחבר לנטות מהפירוש המקובל, ולפלס לו דרך חדשה בהגיונו שלו[143].

בספריו עסק בשיטתיות כמעט בכל סוגיות הש"ס, ולא נמנע מעיסוק מפורט גם בסוגיות מורכבות, כמו הסוגיות האסטרונומיות ("חכמת התכונה"), הנוגעות להלכות קידוש החודש ודורשות ידע מתמטי, שאותו רכש בעצמו[144]. בכתביו בנושאים אלו, בין היתר, הוא מתעמת עם קביעותיו של האסטרונום איש תנועת ההשכלה היהודית חיים זליג סלונימסקי, עורך עיתון "הצפירה", בסדרת מאמרים שפרסם בעיתונו[145].

הרב חיים מיכאל דב ויסמנדל הספיד את החזון איש באומרו שספריו היו נחשבים מאד גם לפני מאות שנים, והוסיף: "איזה זכייה [=זכות] היא, שיתפרסמו ספרי האדם בחייו כל כך, עד שיקראו את שמו על שם ספריו, ולא ידעו את שם המחבר. כי רוב האנשים אינם יודעים אל נכון את שמו של החזון איש..."[146].

אחיינו הרב שמריהו גריינימן מוּנה על ידו לאחראי על הדפסת כתביו, ולאחר פטירתו בראש השנה תשנ"ב ממשיכים בכך בני משפחתו. אף על פי שעל פי דין תורה אינם יורשים חוקיים של החזון איש, בית הדין של הרב נסים קרליץ התבקש להורות כי הזכויות שייכות להם, מפני שהספרים לא היו שייכים לחזון איש אלא לגיסו, רבי שמואל גריינימן, שעסק בהדפסת כתב היד ושמו מופיע בראש הספרים.[דרוש מקור]

חזון איש

Postscript-viewer-blue.svg ערך מורחב – חזון איש

סדרת ספרי הערות, חידושים ופסקי הלכה על התלמוד הבבלי והירושלמי, על משנה תורה להרמב"ם, ועל השולחן ערוך. זו סדרת ספריו העיקרית של הרב קרליץ, והוא מכונה "החזון איש" על שמה.

בשם הספר נרמז שם המחבר בראשי תיבות: אברהם ישעיהו. והוא מתכתב עם הפתיח לספר ישעיהו: ”חזון ישעיהו בן אמוץ” בשל צניעותו, לא חתם את שמו על ספריו, אלא חתומים עליהם המו"לים שלהם: על ספרו הראשון חתום מעבר לדף השער אחיו הרב משה קרליץ; ועל שאר ספריו – רבי שמואל גריינימן. משפחתו של הרב גריינימן עוסקת עד היום בהדפסת הספרים.

קונטרסים מתוך הספר, כמו "קונטרס שמונה עשרה שעות", "קונטרס השיעורים" ו"קונטרס המוקצה", זכו למהדורות נפרדות ואף למהדורות מבוארות ומוערות.

אמונה וביטחון

Postscript-viewer-blue.svg ערך מורחב – אמונה וביטחון (ספר)

זהו מאמר השקפה המרכז את יסודות הגותו של החזון איש בתחום מחשבת ישראל. חלקיו שנמצאו ונדפסו עוסקים בעיקר בנושאי אמונה, ביטחון, מוסר והלכה, תורת המידות, הדמיון והשכל, רוח הקודש ונבואה. המאמר נדפס בסוף הכרך בנושא "טהרות" בסדרת ה"חזון איש" וכן במהדורות רבות כספר בפני עצמו והיה לנכס צאן ברזל בספרות המחשבה האורתודוקסית.

ספרות אגרות ומכתבי הלכה

Postscript-viewer-blue.svg ערך מורחב – קובץ אגרות
 • קובץ אגרות חזון איש, לקט מאגרותיו בנושאים רבים, בשלושה חלקים[147].
 • קובץ מכתבים: שלא נדפסו בקובץ אגרות, מאת מרן בעל חזון איש, ובסופו מכתבים ממרן הגר"י קניבסקי... וממרן הגרא"מ שך..., בני ברק: תשמ"א.
 • הרב מאיר גריינמן (עורך), תשובות וכתבים, ממרן החזון איש, בני ברק, תשנ"א.
 • אברהם יששכר קניג (עורך), גנזים ושו"ת חזון איש, חמשה חלקים, תשע"א-תשע"ז.

גליונות

החזון איש נהג לרשום את הערותיו בשולי גיליונות הספרים שבהם השתמש. מגיליונות אלו מתפרסמות הערותיו לספרים שונים מעת לעת, בכתבי עת תורניים ובמהדורות מחודשות של הספרים עליהם רשם את הערותיו[148].

הערותיו על ספרו של הרב חיים סולובייצ'יק מבריסק, "חידושי רבנו חיים הלוי", על משנה תורה להרמב"ם, נדפסו בספר נפרד בשם "חזון איש - גליונות לחדושי רבנו חיים הלוי", ובמהדורות מאוחרות של חידושי רבנו חיים הלוי, כנספח בסוף הספר בשם "גליונות חזון איש". לאחר פרסום גליונות אלו, יצא לאור בניו יורק ספר בשם "להט החרב המתהפכת - לשמור את דרך עץ החיים", מטרתו המוצהרת של המחבר, ליישב את השגותיו של החזון איש על תורתו של הרב סולובייצ'יק[149].

ספרי יסוד של הלמדנות הישיבתית כמו "שב שמעתתא", ספרו של הרב אריה לייב הלר, נדפסו במהדורות מיוחדות עם הערותיו של החזון איש[150].

בנוסף, במהדורות רבות של ספרי הלכה פופולריים, כמו ה"משנה ברורה" ו"קיצור שולחן ערוך", נדפסו בווריאציות שונות "ליקוטי חזון איש" ו"פסקי חזון איש", חיבורים אלו, המבוססים על ציטוטים מכתביו, מתמקדים בדרך כלל בנקודות בהן דעתו ההלכתית של החזון איש עומדת בסתירה להכרעת המשנה ברורה.

ליקוטים

 • הרב מאיר גריינימן, קונטרס פסקים ודברים ממרן החזון איש, נערך ונסדר על ידי חבר מתלמידיו. בני ברק, תשל"ד. נספח לספר "אמרי יושר".
 • לקט הנהגות: בדרכי לימוד התורה והתפילה, מדות והנהגות טובות, מלוקט מספריו ומכתביו של מרן החזו"א. בני ברק, תשמ"ו.
 • הרב מאיר גריינימן, ליקוט דינים והנהגות: אורח חיים, ונלוו אליו אגרות שלא נדפסו בקובץ אגרות, ממרן החזון איש. בני ברק, תשמ"ח. הספר מכונה גם בקיצור: דינים והנהגות.
  • הרב מאיר גריינימן, ליקוט דינים והנהגות - ממרן החזון איש, בני ברק, תשנ"ו.
 • אעלה בתמר, פסקים ועובדות מהחזון איש מהרב אהרן לייב שטיינמן, עם הערות הרב חיים קניבסקי
 • הרב זונדל קרויזר, ארחות איש: על ענייני תורה, תפילה ויראה. והוא ליקוט מכתבי... בעל החזון איש. ירושלים, תשמ"ט. נספח להגדה של פסח "אור החמה".
 • ארחות איש: פנינים וגנזים, והוא לקט אמרים ... אשר האיר ... בעל החזון איש. בני ברק, תש"נ.
  • נתיבות האיש - פנינים וגנזים: ליקוט אמרים... אשר העיר לנו... בעל החזון איש... עם הוספות מעצם כתי"ק שרואים אור לראשונה. ירושלים, תשע"א 2011. כותר נוסף בו מצוטט ספר זה לעיתים, הוא ארחות איש.
 • הרב יעקב שולביץ (עורך), דברי תורה, מלוקטים, ערוכים ומבוארים מספרי מרן החזון איש ... לפי סדר פרשיות התורה. בני ברק, תשנ"א.
 • הרב יעקב שולביץ (עורך), פרקי אמונה, השקפה והנהגה, ... לוקטו הנושאים ונערכו על פי ספרי מרן החזון איש. בני ברק, תשנ"א.
 • אשר ברגמן, הגדה של פסח החזון איש: מעשה רב, עובדות והנהגות ואמרות שסודרו על פי סדר ההגדה, ונוספו עליהם הליכות והנהגות על פי פסקי מרן החזון איש. בני ברק תשס"ד 2004.

מתלמידיו

תלמידי חכמים רבים ראו את עצמם כתלמידיו וניהלו את אורח חייהם ואת המוסדות שבראשם עמדו בהתייעצות עמו. מלבד אלו התרכז סביבו חוג תלמידים צעירים שזכו לקרבה מיוחדת מצדו. סביב חלק מתלמידים אלו התגבש לימים חוג חזון איש.


Postscript-viewer-blue.svg ערך מורחב – חוג חזון איש

משפחתו

משפחת החזון איש, משפחת קרליץ, נחשבת לאחת המשפחות המיוחסות בעולם הליטאי בדורנו. היא מתייחסת לרבי אריה לייב הלוי אפשטיין, בעל "הפרדס", רבה של קניגסברג במאה ה-18. דודנו של החזון איש הוא חוקר התלמוד הרב פרופ' שאול ליברמן (שתי אמהותיהם היו בנותיו של הרב שאול קצנלבוגן).

לחזון איש היו כמה אחים, אחיו הבכור היה רבי מאיר קרליץ, מראשי ועד הישיבות בארץ ישראל; בניו היו רבי שלמה שמשון קרליץ ורבי חיים שאול קרליץ. אחיו רבי יצחק ורבי משה קרליץ, נספו בשואה.

אחותו מרים נישאה לרב יעקב ישראל קַניֶבסקי ("הסטֶייפּלֶר"), ממנהיגי הציבור הליטאי לאחר פטירת גיסו. אחות נוספת, צביה, נישאה לרבי שמואל גריינימן, אביו של רבי חיים גריינימן. אחות שלישית, בתיה, נישאה לרב נחום מאיר ציבולניק, שהחליף את שמו לקרליץ כשם חמיו; בנו הוא רבי נסים קרליץ, מייסד וגאב"ד בית דין צדק בני ברק וחבר מועצת גדולי התורה. שתיים מאחיותיו נספו בשואה: בדאנה ובעלה רבי שמואל אליהו קהאן, והניה חיה ובעלה רבי אבא סוויאטיצקי.

לחזון איש ולאשתו לא היו ילדים. גיסיו, רבי שמואל גריינימן ורבי יעקב ישראל קניבסקי, הפקידו בידיו את חינוך ילדיהם[דרושה הבהרה].

הנצחתו

שער החזון איש בגן עקיבא גור בבני ברק
בית הכנסת "חזון איש" ע"ש לדרמן בבני ברק
לוחית זיכרון ליד ביתו של החזון איש ברח' חזון איש 37 בבני ברק

שכונת בית חזון, שנמצאת בכפר הרא"ה, נקראת על שמו של החזון איש. השכונה הוקמה על ידי עולים מאנגליה, מארצות הברית ומדרום אפריקה[152]. בנוסף, נקרא על שמו שיכון חזון איש בבני ברק, שבו מתגוררים כמה מתלמידיו המובהקים. במרכז השיכון עומד בית הכנסת לדרמן של תלמידי החזון איש, שנקרא במקורו על שמו, "בית הכנסת חזון איש"; מנהגי בית הכנסת נקבעו לפי שיטתו[153]. גם בזכרון יעקב נקראת אחת השכונות "שיכון חזון איש".

במספר ערים בישראל קרויים רחובות על שמו. בבני ברק נקרא על שמו רחוב מרכזי שבו התגורר, וכן בשכונת רמת שלמה בירושלים, פתח תקווה, רחובות, ראשון לציון, רעננה, בית שמש, מודיעין עילית וביתר עילית. בעבר נקרא רחוב על שמו גם בתל אביב-יפו[154], ברחוב אירשיד ההיסטורי שבשכונת מנשייה[155].

שמו מונצח בכולל חזון איש, שהוקם בהכוונתו בחייו, ונקרא על שמו עם פטירתו. הכולל מונה מאות אברכים, ובראשו עמד אחיינו, הרב נסים קרליץ. בין לומדי הכולל בעבר נמנו רבים מתלמידי החזון איש. בסמוך לכולל הקים יעקב הלפרין לזכרו בית יתומות, "מוסד ילדות זיכרון מאיר ע"ש מרן חזון איש זצ"ל".

ביתו שבמרכז רחוב חזון איש בבני ברק נרכש כשנה לאחר פטירתו בידי קבוצה מתלמידיו, והוקם בו תלמוד תורה לזכרו, המכונה "תלמוד תורה תשב"ר בבית מרן החזון איש". לומדים בו בעיקר תלמידים מהציבור הליטאי ומבני משפחות תלמידיו הנוהגים בדרכו.

ביוגרפיות

כמי שהיה לסמל בציבור רחב[156], נכתבו על רבי אברהם ישעיהו קרליץ ביוגרפיות רבות, מהן ביוגרפיות מקיפות על חייו, יצירתו ופעילותו הציבורית, ומהן המספקות זווית אישית של מחברן. מרבית הביוגרפיות מבוססות על מקורות שבעל פה, ולא נכתבו בצורה מחקרית. יוצאת מכלל זה המונוגרפיה המחקרית "החזון איש" מאת בנימין בראון (2011), המבוססת בחלקה הביוגרפי על מחקר השוואתי של הביוגרפיות שקדמו לה[157]. להלן סקירה מקוצרת של הביוגרפיות העיקריות:

פאר הדור

הביוגרפיה החרדית הרשמית למחצה, פאר הדור; נדפסה בבני ברק, בתמיכה כלכלית של העירייה המקומית, בשנים 1967–1974, בחמישה כרכים. העורכים היו "חבר סופרים חרדים", מהם ידועים העורך הראשי, הרב שלמה כהן, והסופר אהרן סורסקי. הסדרה מסודרת בסדר כרונולגי, ובמרכזה סודרו לפי נושאים פעילויותיו ודעותיו בנושאים שונים. הקטעים הביוגרפיים מרוכזים בתחילת הכרך הראשון ובסוף הכרך החמישי. יש הטוען, כי בשל צורת העריכה, הסדר הכרונולוגי משובש קשות בחלקים שאינם ביוגרפיים במובהק (למעט בכרך החמישי שצוות עורכיו היה שונה)[158]. לדעת בראון, הספר לוקה לעיתים באנכרוניזמים, והדבר נובע, לדבריו, בעיקר מרצונם של העורכים להראות שהחזון איש נועד לגדולות עוד בצעירותו. הוא מצביע על מקום אחד לפחות בו הושמט מקור מן הספר בעקבות התייעצות העורכים עם גיסו של החזון איש, הרב יעקב ישראל קניבסקי[159]. בעיה נוספת בסדרה זו, לדעת מקורבו של החזון איש בווילנה, הסופר חיים גראדה, היא העובדה שלמרות נכונות העובדות, הצגה מבליטה של התנגדויותיו של החזון איש לאנשים וארגונים שונים מדגישה את הפן המבדיל והלוחמני של אישיותו, בעוד שלדעת גראדה, התחבב החזון איש על שכבות רחבות בציבור היהודי דווקא בשל החלקים המאחדים באישיותו, אהבת ישראל שלו, וקודם לה, אהבת האדם[160].

החזון איש בדורותיו

אהרן סורסקי, החזון איש בדורותיו, בני ברק, תשמ"ד 1984. במלאת 30 שנה לפטירת החזון איש. הכותב, ביוגרף חרדי נודע, נמנה עם צוות העריכה של "פאר הדור", ולאחר עשור הוציא ספר תמציתי משל עצמו. בראון משבח את סגנונו של הספר, אך תולה גם בו את פגמי הצנזורה והכתיבה ההגיוגרפית-חינוכית[158].

במחיצת החזון איש

רפאל הלפרין, במחיצת החזון איש, בני ברק: הקדש רוח יעקב, תשנ"א 1991. הלפרין היה מקורב בנעוריו לחזון איש, הקשר נוצר באמצעות אביו הפילנתרופ החרדי יעקב הלפרין, מקורבו של החזון איש[161]. בראון מעניק יתרון למבט האישי ממנו נכתב הספר, אך מדגיש כי הוא נוטה להשלים מידע מהביוגרפיה "פאר הדור" מבלי לציין את מקורותיו. לדבריו, המגמה הניכרת בספר להבליט את קשרי משפחת המחבר עם החזון איש זיכתה אותו בחוגי החרדים לכינוי מלגלג: "החזון איש במחיצתי"[162].

החוזה מליטא

חיים ע. קוליץ, החוזה מליטא: פרקים בחיי החזון איש, ירושלים: הוצאת ראובן מס, תשנ"א[163]. קוליץ (קולידצקי) מתאר אף הוא את חיי החזון איש מזווית אישית. החזו"א היה קרוב משפחתו ועמד עמה בקשר הדוק. בתיה (ביי) קרליץ הייתה בת דודתה של אמו של קוליץ, הרבנית חנה פייגה. במשך תקופה למד החזון איש בחברותא עם אביו של קוליץ, הרב דוד נחמן קולידצקי, בעיירה קיידאן. לאחר מותו של הרב קולידצקי המשיך החזון איש לדאוג לילדיו היתומים (בת נוספת, הסופרת וחוקרת המקרא רחל מרגליות, נשלחה בהמשך על ידי החזון איש להרצאות בנושא טהרת המשפחה, בקהילות יהודיות בעולם). גם ספר זה לוקה, לדעת בראון, בהעתקת ביוגרפיות מוקדמות בלי ציון מקור, אך הוא מתאר את קוליץ כ"משוחרר יותר ומוסיף מידע רב למדי"[162].

מעשה איש

סדרת הספרים "מעשה איש", פרי עטו של הסופר צבי יברוב, נדפסה בבני ברק בין השנים 1999–2007, בשבעה כרכים. הסדרה שבה ונדפסה מאז במספר מהדורות[164]. כרכי הסדרה מסודרים כרונולוגית בצורה אוטונומית, כל כרך עומד כביוגרפיה עצמית הפותחת ברקע המשפחתי ובראשית חייו של החזון איש ומסיימת בפטירתו. הספר "מעשה איש" שונה בצורתו מביוגרפיה ערוכה, והוא מהווה אוסף אנקדוטות המסודרות על ציר הזמן, דבר האמור לאפשר לקורא ליצור לעצמו את הנרטיב. אף שהדבר נעשה בהכוונת המחבר, באמצעות הדגשת או השמטת סיפורים. בראון מציין כי שפתו של הספר עילגת משהו ואינה ערוכה ספרותית. לדבריו, הדבר נעשה כדי להשאיר לקורא את המגע הבלתי אמצעי עם לשונם של מוסרי המידע[165].

חלק חשוב בסדרת ספרים זו הן הרשימות המודפסות בראש כל כרך, החל מחלק ג'. רשימות אלו נרשמו על ידי תלמידיו ומקורביו של החזון איש, חלקן בחייו של החזון איש. בראון כותב כי "ייתכן שיש להניח אמינות גבוהה לגבי חלק מהרשימות", שהרי הן לא נכתבו למטרות חינוכיות[165]. בין כותבי רשימות אלו, ניתן למצוא את תלמידיו: [רבי [דב יפה]][166], רבי יוסף אברהם וולף (חלק ג); רבי שאול ברזם, רבי משה יהושע לנדא, רבי שרגא פייבל שטיינברג, רבי חיים פרידלנדר (חלק ד); רבי חיים קנייבסקי (חלק ה); רבי שמואל הלוי וואזנר, הרב מאיר גריינימן (חלק ו); רבי אברהם חיים ברים (חלק ז); ורבנים נוספים.

עטיפת הספר
החזון איש - הפוסק, המאמין ומנהיג המהפכה החרדית

ספרו של ד"ר בנימין בראון, החזון איש - הפוסק, המאמין ומנהיג המהפכה החרדית, הוצאת מאגנס, ירושלים תשע"א; הוא המונוגרפיה הראשונה והיחידה של החזון איש, שנכתבה בסגנון ובכלים המקובלים באקדמיה. הספר מבוסס על עבודת הדוקטורט של בראון "החזון איש: אמונה, הלכה וחברה בפסקיו הבולטים בארץ ישראל (תרצ"ג-תשי"ד)", במסגרת הכנתה לדפוס כספר, הוסיף לה בראון מספר פרקים בענייני אמונה וחברה, ואת החלק הביוגרפי[167]. החלק הביוגרפי תופס פחות מ-10 אחוזים מנפח הספר, והוא מבוסס בעיקרו על סינון המידע שהובא בביוגרפיות הקודמות, תוך בחינה השוואתית ויחס חשדני[168]; ועל ראיונות אישיים עם שלושה אנשים[169]. מקור נוסף שבו משתמש בראון הם הרומנים "צמח אטלס" ו"מלחמת היצר", פרי עטו של הסופר היידי חיים גראדה. בראון כותב כי אנשים שהכירו את החזון איש אמרו כי דמותו הספרותית של "רבי אברהם שעיה מקוסוב", ה"מחזה אברהם", אחד מגיבורי הספרים, נאמנת לדמותו של החזון איש ששימש לגראדה כמודל[170].

ספרו של בראון ספג ביקורת באקדמיה ומחוצה לה, בעיקר מצד גורמים חרדים, בהם: פרופ' שלמה זלמן הבלין, ד"ר שלמה טיקוצ'ינסקי, הרב יהושע ענבל והרב יהושע לוין. ביקורת זו עוסקת בחלקה בשער הביוגרפי שבספר, ובעיקרה בפרשנות משנתו ההלכתית של החזון איש (ראו: פרק "לקריאה נוספת").

לקריאה נוספת

 • קלמן כהנא, האי"ש וחזונו: ציונים, ירושלים: [חמו"ל], תשט"ו 1955; מהדורה שנייה: תל אביב: (דפוס זהר), תשכ"ד.
 • ש"י זוין, "ה"חזון איש"", אישים ושיטות: שורת מאמרים על אישי הלכה ושיטותיהם בתורה, מהדורה חדשה, ירושלים: קול מבשר, תשס"ו 2006, עמ' רצ–שט.
 • דגלנו (ביטאון הסתדרות הנער האגודתי בארץ ישראל) ב, סז (מר-חשון תשי"ד) – גיליון מיוחד המוקדש להספדים, עם מותו של החזון איש.
 • יצחק גרשטנקורן, חזון איש: (זיַין ירושה פיר בני ברק), בני ברק (תל אביב: דפוס ד' גוטרמן), תשי"ד – ביוגרפיה קצרה של החזון איש מנקודת מבטו של מייסד בני ברק. (ביידיש)
 • דוד תמר, "הגאון הנסתר: על דמותו של הרב אברהם ישעיה קרליץ, בעל "החזון איש"", הצופה י"ז בחשוון תשנ"ג, 13/11/1992, עמ' 6.
 • גילה מס, לאורו: פרקי חייו חזונו ופעלו של רבן של ישראל ... בעל החזון איש, ירושלים: תפארת, תשע"ג.
דיונים בהגותו
 • אליעזר שלוסברג, דרכי-לימוד בקובץ אגרות ה"חזון איש", בתוך: המעין שנה כ"ו גיליון ג, תשמ"ו, עמ' 10–25.
 • דוד תמר, גמל טעון מול גמל טעון: בן-גוריון נפגש עם ה"חזון-איש" - כל איש נותר באמונתו, בתוך: עת־מול, כ"ב (2), עמ' 9. 1996
 • נריה גוטל, ל"פשוטו של מקרא" במשנת ה"חזון איש", בתוך: המעין, שנה ל"ח גיליון א, תשרי תשנ"ח, עמ' 19–33.
 • יעקב פילבר, ארץ ישראל ועם ישראל במשנתם של הרב קוק, הרב סולובייצ’יק ו"החזון איש", בתוך: לזבולון, תשנ"ט, עמ' 199–213.
 • ישראל פת, שיטת החזון-איש בהיגוי שם ה' בעת התפילה. הצופה, המוסף, כ"ד באדר תשנ"ט, 12/03/1999. עמ' 12.
 • נריה גוטל, מקולות ה"חזון איש" וחומרות הראי"ה קוק, בהלכות שביעית, בתוך: קובץ הציונות הדתית, גיליון ה, תשס"ב 2002, עמ' 327–336.
 • אליעזר בן פורת, אמונת חכמים לאורו של החזון איש, בתוך: ישורון, יד, תשסד 2004, עמ' תתפ-תתפז.
 • חנה קהת, ביצור מעמדה של התורה במשנת החזון איש, בתוך: ישיבות ובתי מדרשות, תשס"ז, עמ' 315–355.
 • בנימין בראון, "אל נא נעבור לגדולות ממנו": התנגדותו של החזון איש להנצחת השואה ומניעיה, בתוך: שואה ממרחק תבוא, תשס"ט, עמ' 210–234.
 • אורי טיגר, קונטרס דרך איש: והוא כללים ועיונים במשנתו של ... החזון איש. והביאור נקרא דרך איש, לבאר כל דברי מרן החזו"א, מלוקט מספריו ומספרי ... הרב חיים קניבסקי. ירושלים, תשס"ט.
 • אמיתי כ"ץ, חשמל בשבת וביום טוב - פסיקתו ההלכתית של החזון איש בתחום. עבודת גמר (MA), אוניברסיטת תל אביב, 2012.
 • הרב יהושע ענבל, לדרכי התחברות ופסיקת המשנה ברורה והחזון איש, בתוך ישורון, כרך לא.

מאמרים בעקבות המונוגרפיה "החזון איש: הפוסק, המאמין, ומנהיג המהפכה החרדית"[171]:

 1. קימי קפלן, החזון איש: הפוסק, המאמין ומנהיג המהפכה החרדית - מאמר ביקורת, בתוך ציון, גיליון 78 (1), עמ' 132–145, 2013.
 2. שלמה טיקוצ'ינסקי, "החזון וגבולותיו", אקדמות, כז (תשע"ב), עמ' 253-263
  בנימין בראון ושלמה טיקוצ'ינסקי, 'לְהָבִיא צֶדֶק עֹלָמִים וְלַחְתֹּם חָזוֹן' - תגובה[172], ותגובה לתגובה. בתוך: אקדמות, כח (תשעג).
 3. יהושע לוין, על הספר "החזון איש - הפוסק, המאמין ומנהיג המהפכה החרדית". בתוך: המעין נב, א (תשעב), עמ' 92-100[173].
  בנימין בראון, "ראוי להמחזיקים בתורת ה' לדעת את גדוליה באופיָם האמיתי" תגובה לביקורת. (ותגובת המבקר). בתוך: המעין נב, ב (תשעב), עמ' 177-192[174].
 4. שלמה זלמן הבלין, החזון איש. בתוך: קתרסיס 18 (תשעג), עמ' 12-73[175].
  בנימין בראון, כיצד חוקרים פסיקה בישראל: תגובה למאמרו של ש"ז הבלין 'החזון איש'. בתוך: קתרסיס 19, עמ' 122-142[176]. שלמה זלמן הבלין, כיצד חוקרים וכיצד מבקרים: תשובה לתגובה[177].
 5. יהושע ענבל, על הבנת הנקרא התלמודי בחיבור : "החזון איש - הפוסק, המאמין, ומנהיג המהפכה החרדית". בתוך: ישורון, כט (תשעג), עמ' תתקי-תתקמב[178].
  בנימין בראון, "לא זו דרכה של תורה באמת" : תגובה למאמרו של הרב יהושע ענבל. בתוך: ישורון, ל (תשעד), עמ' תתסג-תתצ[179]. יהושע ענבל, תשובה לביקורתו של ד"ר בנימין בראון. בתוך: ישורון, ל (תשעד), עמ' תתצא-תתקיט[180].
 6. איתם הנקין, פרקים בתולדות חייו של מרן החזון איש זצ"ל - עובדות על דיוקן[181], המעיין, 223, תשרי תשע"ח, עמ' 90–101

קישורים חיצוניים

מידע אנציקלופדי
על דמותו
על שירתו
על הגותו

סיכומים ביקורות וראיונות בעקבות המונוגרפיה "החזון איש: הפוסק, המאמין, ומנהיג המהפכה החרדית":

הערות שוליים

 1. ^ איתם הנקין, פרקים בתולדות חייו של מרן החזון איש זצ"ל – עובדות על דיוקן, המעין 223, ה'תשע"ח, עמ' 90-101.
 2. ^ החזון איש מצטט בכתביו, בכמה מקומות, דברי תורה ממורו זה. לפי דוד פרנקל, זכור לדוד – ספר זיכרון, ח"ב עמ' קמ"ג, החזון איש סיפר שאביו שכר לו מלמד פרטי כדי למנעו מחברת ילדים בני גילו ומפטפוטי הבל.
 3. ^ מובא מפיה (מתורגם מיידיש) אצל: שיינרמן, אהל משה - במדבר, עמ' תרצ"ז.
 4. ^ גיסו, הרב יעקב ישראל קניבסקי, מצוטט בספר תולדותיו תולדות יעקב עמ' צג. בראון מקבל את שתי הגרסאות ומשער כי אף על פי שאכן היה כישרוני, הוא הוערך בסביבתו כבינוני בשל שיטת לימודו השונה, שלא עמדה בקריטריונים המקובלים של הלמדנות הישיבתית (בנימין בראון, החזון איש: הפוסק, המאמין ומנהיג המהפכה החרדית, ירושלים תשע"א, עמ' 20).
 5. ^ בראון, החזון איש (תשע"א), עמ' 21–22 (ראו שם דוגמאות נוספות). אין מקורות לחשיפה ישירה שלו לספרות ההשכלה, אך ייתכן כי הייתה השפעה עקיפה.
 6. ^ שלמה זלמן הבלין, "החזון איש", קתרסיס 18 (תשע"ג), עמ' 12–73, באתר דעת.
 7. ^ קרליץ, קובץ אגרות, ח"ג, איגרת ל"א.
 8. ^ גרשטנקורן, חזון איש, עמ' 18, מצוטט אצל: בראון, החזון איש עמ' 21, הערה 14.
 9. ^ הרב צבי רוטברג, נכדו של הרב מאיר קרליץ, בשמו; מובא אצל: אברהם ישכר קניג, גנזים ושו"ת חזון איש, חלק שני, ירושלים תשע"ב, עמ' כג, הערה 3.
 10. ^ יש גורסים כי נסיעתו הייתה לישיבת וולוז'ין; גרסה זו נידונה אצל בראון (החזון איש עמ' 23), אך כפי הנראה היא מוטעית, משום שהרב איסר יהודה אונטרמן העיד כי הוא זוכר את ה"חזון איש" מזמן לימודיו בבריסק. דבריו הובאו אצל: אליעזר שטיינמן (עורך), אנציקלופדיה של גלויות: סדרת פולין, כרך שני: בריסק-דליטא, תל אביב: חברת אנציקלופדיה של גלויות, תשט"ו, עמ' 165.
 11. ^ י. סג"ל [=יהושע לוין], רבי ועלוול: דער איידל מאן, בני ברק תשס"ג, בשם רבי זאב אידלמן בשם אמו של החזון איש.
 12. ^ בראון, החזון איש, עמ' 23–24 והערה 21. בראון מצטט את אחיינו של החזון איש, הרב חיים קניבסקי, שגרסתו משלבת בין שניים מההסברים שהועלו. לדבריו, החזון איש "אמר שאיסור חדש הצילו מחברה רעה שלא נסחף אליה". בראון מסביר זאת כהתייחסות לחברה בישיבת וולוז'ין שבה נשבה רוח ההשכלה; אך דברי החזון איש המצוטטים בדבר איסור "חדש" מלמדים שהסיפור היה בבריסק ולא בוולוז'ין, שבה לא הייתה נהוגה הוראת הב"ח.
 13. ^ בראון (החזון איש, עמ' 28) מעלה השערה, שמא הרב המערער, שהזדהה בפסבדונים "רב אשי", היה אף הוא החזון איש בעצמו (אשי=איש), שהעמיד מלכתחילה את אפשרות הערעור כדי לשלול אותה.
 14. ^ רבי אליעזר סילבר, הפרדס שנה י"ג חוברת כ"ח, ניו יורק תשי"ד.
 15. ^ בראון, החזון איש, עמ' 29–30, בעיקר בהערה 43.
 16. ^ המעיין תשרי תשע"ח, עמ' 91.
 17. ^ לא ידועים פרטים מדויקים על אודות שנת לידתה וממילא על פער הגילים ביניהם. על פי הסופר חיים גראדה (מלחמת היצר עמ' 135–136), מניין שנותיה היה כפול משנותיו; אולם ייתכן שהדמות הספרותית "מחזה אברהם", המבוססת ללא ספק על דמותו של החזון איש, אינה זהה לחלוטין על כל פרטיה.
 18. ^ בראון, החזון איש עמ' 30, על פי גראדה.
 19. ^ בראון, החזון איש, עמ' 31, על פי גראדה, מלחמת היצר עמ' 136. בראון מסביר זאת על פי המובא ברמ"א (אבן העזר ב א): ”מי שפסקו לו ממון הרבה לשִדוכין וחזרו בהם, לא יעגן כלתו משום זה ולא יתקוטט בעבור נכסי אשתו, ומי שעושה כן אינו מצליח ואין זיווגו עולה יפה... אלא כל מה שיתן לו חמיו וחמותו יקח בעין טוב ואז יצליחו”. בראון מציין מכתב מאוחר של החזון איש, שבו הוא ממליץ לאחר, במקרה דומה, לנהוג כך, ורומז כי הוא ”מורגל תחת השפעת דברי הרמ"א ז"ל לעצמי ולאחרים” (קרליץ, קובץ אגרות, ח"א, מכתב קס"ז).
 20. ^ צבי יברוב, מעשה איש, ח"א עמ' ט"ז.
 21. ^ הורביץ, ארחות רבנו (מחיי הרב יעקב ישראל קניבסקי גיסו של החזון איש), ח"א, עמ' שצ"ט.
 22. ^ הורביץ, ארחות רבנו ח"א, עמ' ת'; מצוטט אצל בראון, החזון איש, עמ' 32.
 23. ^ בראון (החזון איש, עמ' 33)
 24. ^ בראון, החזון איש, עמ' 33–34, על פי פאר הדור, ח"א, עמ' ע'.
 25. ^ אביהם של הסופר חיים ע. קוליץ (מחבר "החוזה מליטא", ביוגרפיה של החזון איש) ושל הרב יצחק קוליץ, רבה הראשי של ירושלים.
 26. ^ אשר ז. ראנד (עורך), תולדות אנשי שם, ניו יורק תש"י; משה רָאזין, עמ' 123–124, באתר היברובוקס
 27. ^ בראון, החזון איש, עמ' 34.
 28. ^ יברוב, מעשה איש, ח"א, עמ' יח.
 29. ^ קרליץ קובץ אגרות, ח"ב, איגרת קע"ג.
 30. ^ מהדיר קובץ אגרות רשם בסוף האיגרת (ח"ב, קע"ג): "לדאבוננו נאבד ההמשך". החלקים שהתפרסמו כוללים נקודות חשובות ממשנתו של החזון איש במגוון נושאים.
 31. ^ בראון, החזון איש, עמ' 36. בראון טוען כי מתוכן האיגרת ניכרת חשיפתו של החזון איש לדעות מן הפילוסופיה היהודית הרציונליסטית והשפעתן על הגותו.
 32. ^ בראון, החזון איש, עמ' 37, משווה מקורות באשר למצבם הכלכלי של בני הזוג באותה תקופה.
 33. ^ כהן ואחרים (עורכים), פאר הדור, ח"א, עמ' רלב; מובא אצל בראון, החזון איש עמ' 38. וראו עדות התומכת בגרסה זו: הרב יוסף אליהו הנקין, "החזון איש זכר צדיק לברכה", הספדים, לב איברא, ניו יורק, תשי"ז. הרב הנקין עצמו שימש לימים בסטויבץ (סטויפזי בלשונו) כראש ישיבה.
 34. ^ גצל רייסר, "הרב ר' אברהם ישעיה קרליץ, ה"חזון איש"", בתוך: נחום חיניץ (עורך), ספר זיכרון סטויבץ סוורז'נא: והעירות הסמוכות רובעזעוויץ דערעוונא, נאליבאק, תל אביב: ארגון יוצאי סטויבץ בישראל, תשכ"ה, עמ' 55; מרדכי מכטיי, "בפרוץ מלחמת העולם הראשונה", שם, עמ' 36; צבי סטולוביצקי, "הרב ר' יהושע דוב ליברמן", שם, עמ' 52; כולם מובאים אצל: בראון, החזון איש, עמ' 38.
 35. ^ מכטיי שם, מובא אצל בראון שם.
 36. ^ קרליץ, חזון איש, טהרות, מסכת כלים, סימן ז. כותרת נדירה בראש הסימן. ראו שם תיאורו את המלחמה: ”שנת מלחמה על פני כל הארץ אשר עשו ממלכת אשכנז [=גרמניה] אוסטריא את ממלכת רוסיא אנגליא צרפת, וחרבו עיָרות ונהרסו מדינות במושב בני ישראל ורבבות מבני ישראל גלו בלי משען ומשענה, ונערי בני יהודה [=עם ישראל] נפלו חללים על שדה קרב מזה ומזה, ומעטו בתי מדרש לתורה באין תומך ומחזיק והמהומה רבה בקרב כל ישראל” הספר, שנכתב בימי סטויבץ, נדפס רק 21 שנים מאוחר יותר.
 37. ^ עדות הרב שמריהו גריינימן, מובאת אצל: צבי יברוב, מעשה איש, ח"א, עמ' קצה.
 38. ^ ראובן גרוסמן, כי-אם...: ציוני דרך בתולדות חייו ומשנתו הרוחנית של מרן הגאון רבי מרדכי זאב שולמן, מהדורה שנייה, פתח תקווה תשמ"ז, עמ' 21.
 39. ^ כהן ואחרים (עורכים), פאר הדור, ח"א, עמ' רלג (עובדה זו מצוינת גם אצל ביוגרפים אחרים).
 40. ^ אהרן סורסקי (עורך), נר לישראל: ספר זיכרון לישראל דוב ולאה רפפורט, תל אביב תשנ"ח, עמ' יב. מסופר שם כי ישראל דוב רפפורט ובחורים נוספים נסעו לסטויבץ למטרה זו.
 41. ^ שאול ליברמן, "במחיצת רבנים", בתוך: דוד רוזנטל (עורך), מחקרים בתורת ארץ-ישראל, ירושלים תשנ"א, עמ' 608-609.
 42. ^ קרליץ, חזון איש, אורח חיים, פתיחה לסימן ק"ו (עירובין מ"ב).
 43. ^ בראון, החזון איש, עמ' 41.
 44. ^ עדות הרב יעקב ישראל קניבסקי מובאת אצל: יברוב, מעשה איש, ח"א, עמ' פג, וממנו אצל בראון, החזון איש, עמ' 42.
 45. ^ כהן ואחרים (עורכים), פאר הדור, ח"א, עמ' רמג–רמד.
 46. ^ בראון, החזון איש, עמ' 43, ע"פ גראדה, מלחמת היצר, עמ' 390, הטוען כי העסק היה כושל והותירם בעלי חובות.
 47. ^ בראון, החזון איש, עמ' 42.
 48. ^ הביוגרפים שלו מציינים את מנהגו לא לפרוש למנוחה כל עוד לא סיים את עיונו בנושא שלפניו, מנהג שהביא אותו לעיתים להתמוטט על מקומו תוך כדי לימוד. בראון (החזון איש, עמ' 92) מתייחס בהרחבה למנהגו זה שנמשך עד לשנותיו האחרונות.
 49. ^ סורסקי, החזון איש בדורותיו עמ' נג, בשם בעל הדירה, הרב גריינימן. ראו שם תיאורו על הילדים הקטנים שדידו אחריו, כשהם מחקים אותו וחוזרים על דברי המשנה, שאותם שמעו מאות ואלפי פעמים מתנגנים מפיו.
 50. ^ בראון, החזון איש, עמ' 46.
 51. ^ המכתב כולו מצוטט אצל סורסקי, החזון איש בדורותיו, עמ' נד.
 52. ^ בתרגום מיידיש, מצוטט אצל יברוב, מעשה איש, ח"ג, עמ' סד.
 53. ^ ראו על כך להלן "ביוגרפיות", "פאר הדור".
 54. ^ קישור להקלטה של זיכרונותיו מאותה תקופה מובא להלן בפרק "קישורים חיצוניים".
 55. ^ השווה תלמוד בבלי, מסכת עירובין, דף י"ט עמוד ב', "כל המלמד בן חבירו תורה מעלה עליו הכתוב כאילו ילדו".
 56. ^ בראון, החזון איש, עמ' 50–51. ההשערה בדבר ההעדפה לעצב את סגנון הלימוד היא של תלמידו ד"ר צבי יהודה, המצוטט אצל בראון שם.
 57. ^ חיים ע. קוליץ, החוזה מליטא, ירושלים תשנ"א, עמ' 61, מצוטט אצל בראון, החזון איש, עמ' 49-50.
 58. ^ הורביץ (ארחות רבנו, ח"ה, עמ' קסט) מוסיף ששמע זאת גם מהרב חיים קניבסקי בשם אביו; דבריו הובאו אצל בראון, החזון איש, עמ' 55-56.
 59. ^ מצוטט אצל בראון, החזון איש, עמ' 56, הערה 160. הרב סולובייצ'יק השיב להשגות עליו (החידושים המקוריים נדפסו ב"אגרות הגרי"ד", עמ' קל–קלב, והתשובות להשגות בעמ' קלד–קלט).
 60. ^ על פי הרב יעקב דוד סטפנסקי בקונטרס רוח ממרום [בסוף מסכת נדרים] עמוד 218, אשר מעיד שדברים אלו שהתפרסמו ב"קובץ אגרות חזון איש" קל"ג, נכתבו על ידי החזון איש על הרב חנוך העניך אייגש מחבר ספר המרחשת.
 61. ^ להרחבה על פולמוס זה ראו:‏ Bacon, G. "Rubinstein Vs. Grodzinski: The Dispute Over the Vilnius Rabbinate and the Religious Realignment of Vilnius Jewry, 1928-1932," in: Izraelis Lempertas (ed.), The Gaon of Vilnius and the Annals of Jewish Culture, Vilnius: Vilnius University Publishing House, 1998, pp. 295-304 (באנגלית); "רבם דקרו", בתוך: אהרן סורסקי (עורך), אחיעזר: קובץ אגרות, ח"ב, בני ברק תש"ל, שער עשירי: פרקי חיים, עמ' תרפד–תרצד.
 62. ^ בראון, החזון איש, עמ' 53–54, על מידת מעורבותו של החזון איש במאבק פוליטי זה. בראון מעריך כי אפשר שמאבק זה גיבש את יחסו העוין של החזון איש לתנועת "המזרחי".
 63. ^ בדיווחים על הישיבה המיוחדת נמנים בהקשר זה הרבנים איסר זלמן מלצר, ברוך בר ליבוביץ, אלחנן וסרמן, חנוך אייגש, אהרן קוטלר, יוסף שלמה כהנמן, מאיר קרליץ, אהרן לוין ויהודה מאיר שפירא.
 64. ^ שלום מאיר ולך, שמואל בקוראי שמו (על הרב שמואל וינטרוב), בני ברק תשנ"א, עמ' מז–נ; מובא אצל בראון, החזון איש, עמ' 52–53 והערה 145. בתיאורו הספרותי של גראדה (מלחמת היצר עמ' 300–302) החזון איש אומנם זומן לישיבה זו וכבר היה בדרכו אליה, אך חזר על עקבותיו.
 65. ^ גרודז'ינסקי, איגרות רבי חיים עוזר, ניו יורק, תשס"א, ח"ב, אגרת תשנא ותשסח.
 66. ^ הרב אליקים שלזינגר, חתנו של בלוי, כותב בספר הדור והתקופה עמ' מז, שהחזון איש נימק את התנגדותו לפסיקות ממוניות משום שעדיין לא גמר את לימודיו בחלק "חושן משפט" כראוי. האגרות ודברי הרב שלזינגר מצוטטים אצל בראון, החזון איש, עמ' 55.
 67. ^ ראובן גרוסמן, כי-אם...: ציוני דרך בתולדות חייו ומשנתו הרוחנית של מרן הגאון רבי מרדכי זאב שולמן, מהדורה שנייה, פתח תקווה תשמ"ז, עמ' 41.
 68. ^ בנימין בראון, "החזון איש וקביעת דרכה של היהדות החרדית בארץ ישראל", בתוך: שני עברי הגשר: דת ומדינה בראשית דרכה של ישראל, יד יצחק בן צבי, 2002, עמוד 372
 69. ^ סורסקי, החזון איש בדורותיו, פרק תשיעי, בצירוף מסמכים רלוונטיים. בראון (החזון איש, עמ' 56–57) מביא גרסה אחרת, של הרב שמואל אהרון שזורי, מזכירה הראשון של הרבנות הראשית לישראל, בשאלה אם הרבנות הייתה מעורבת בניסיונות להשיג אשרת עלייה עבור החזון איש. לדעת בראון, עסקני אגודת ישראל אכן הסתדרו בכוחות עצמם, אך הוא סובר שהטענה החרדית לפיה החזון איש סירב באופן מוחלט לקבל סיוע מהרבנות הראשית, מפוקפקת.
 70. ^ בראון, החזון איש, עמ' 59, לפי סורסקי, החזון איש בדורותיו, עמ' פד–פה.
 71. ^ בראון (החזון איש, עמ' 59–60) מביא את דברי הביוגרפים המוקדמים שהרב גרודז'ינסקי הצטער על עזיבתו וכתב זמן מה לאחר הפרידה: "בשבילנו זו אבדה גדולה".
 72. ^ חיים באר, דו"ח מעולם אחר: עיירה יהודית בלב פרדסים גדועים, דבר, 28 במרץ 1983.
 73. ^ זאת, ככל הנראה, כדי שלא לעסוק בדירה חדשה בימים אלו, שבהם מתאבלים על חורבן ירושלים ובית המקדש.
 74. ^ לפי מכתבו של הרב גרודז'ינסקי המצטט את דברי החזון איש אליו; מצוטט אצל בראון, החזון איש עמ' 64.
 75. ^ שלמה כהן ואחרים (עורכים), פאר הדור, ח"ב, עמ' לח.
 76. ^ כיום רחוב חזון איש. במקום שוכן תלמוד תורה תשב"ר, על שם החזון איש.
 77. ^ בראון, החזון איש, עמ' 65–66. וראו שם (הערה 15) שתי גרסאות לסיפור זה.
 78. ^ בראון, החזון איש, עמ' 202, מצטט את איגרות רבי חיים עוזר, ח"ב, איגרות תרלו, תשעט, תרכז.
 79. ^ רפאל הלפרין, במחיצת החזון איש, עמ' 22.
 80. ^ בראון, החזון איש, עמ' 72.
 81. ^ הרב אברהם ישעיהו קארעליץ געפעהרליך קראנק, אונזער עקספרעס, 24 בדצמבר 1936 (ביידיש).
 82. ^ בראון, החזון איש, בעיקר עמ' 87.
 83. ^ ראו בקצרה להלן ספריו, על פולמוסו עם משנתו של חז"ס בנושא זה.
 84. ^ י. קניג (עורך) גנזים ושו"ת חזון איש, ב, בני ברק תשע"ב, עמוד תיט.
 85. ^ חזון איש - קונטרס שמונה עשרה שעות - ירושלים תש"ג, באתר היברובוקס.
 86. ^ קובץ אגרות א' קע"ה.
 87. ^ חזון איש שביעות סימן כ"ד סעיף א.
 88. ^ פאר הדור חלק ב' עמוד 397.
 89. ^ יברוב, מעשה איש, ח"ג, עמ' רמג ואילך.
 90. ^ שלמה לורינץ, במחיצתם של גדולי התורה, עמ' 86.
 91. ^ הרב אהרן רוזנברג, משכנות הרועים, עמ' א'קצ"ו; "במחיצתם של גדולי התורה", חלק א עמ' 86
 92. ^ אגרות הר"ב, הספד על החזון איש.
 93. ^ הרב אליקים שלזינגר, בית אב, שיחות, חלק א', עמ' קלד
 94. ^ ראו: קרליץ, חזון איש, מהדורה חדשה, מסכת דמאי סימן טו, בקטע המתחיל "ע"ד הזיתים שנלקחו".
 95. ^ צבי יברוב,, מעשה איש, חלק ה', עמ' קסח, באתר היברובוקס
 96. ^ קובץ אגרות, ח"א, איגרת קיב. עם זאת, בפגישתו המפורסמת באותה שנה עם ראש הממשלה ושר הביטחון דוד בן-גוריון, שהתקיימה בעיצומו של הדיון הציבורי בחוק, לא עלה העניין כלל. בראון (החזון איש, עמ' 90) מוסיף כי רק לאחר הפגישה הפציר החזון איש בבן-גוריון באמצעות עסקנים, ואף כתב לו מכתב, כי יפעיל את השפעתו לביטול החוק; בן-גוריון סירב.
 97. ^ ש. ז. שרגאי, "וודאי, עליכם לעשות את שהרבנות הראשית אומרת לכם": (להודעותיו של ה"חזון איש" ועמדתנו בכנסת), הצופה, 30 באוגוסט 1953
 98. ^ לשון דו"ח ועדת טל (הועדה לגבוש ההסדר הראוי בנושא גיוס בני ישיבות - דו"ח בראשותו של השופט צבי א' טל - תמצית, המצב הקיים והפתרונות האפשריים): "ראו כשלונו החרוץ של חוק שירות לאומי, התשי"ג - 1953, אשר נותר אות מתה עקב התנגדות העולם החרדי והדתי לשירות לאומי כפוי לבנות"
 99. ^ ביום הפגישה פרסם "מעריב" כתבת רקע על החזון איש: מ. מייזלס, חזון-איש שבן-גוריון רוצה בעצתו: מי הוא הרב קרליץ, המתבודד בבני-ברק, שהיהדות הדתית שומעת בקולו, מעריב, 20 באוקטובר 1952
 100. ^ בן-גוריון אצל הרב קרליץ, על המשמר. "מעריב" בכותרתו הראשית בן-גוריון נועד עם "חזון איש", מעריב, 20 באוקטובר 1952 מדווח כי ארגוב ביקר פעמיים בביתו של החזון איש, ונענה בחיוב. על פי העיתון "חרות" התקבל ארגוב בקרירות והמליץ לבן-גוריון לוותר על הפגישה (ד. בן-גוריון מבקר אצל החזון-איש, חרות, 21 באוקטובר 1952, עמ' 1. לעומת זאת מ כתבה שפורסמה ב"מעריב" יום לפני הפגישה, עולה כי לתיאום הפגישה היו שותפים גם יצחק מאיר לוין וקלמן כהנא.
 101. ^ ענת זלצר, מודי בר-און [ואחרים], "החזון איש", פרק 4 (26 דקות), בסדרת התוכניות הכל אנשים (הטלוויזיה החינוכית, 1997 סמל וידיאו מחודש 5.svg. תיאור הפגישה והרקע בראיון מוקלט מאוחר עם יצחק נבון: ישראל כהן, ‏האזינו: יצחק נבון משחזר את פגישת בן גוריון והחזון איש זצ"ל, באתר כיכר השבת, 7 בנובמבר 2015.
 102. ^ דוד מלמד, איזו עגלה מלאה יותר: החילונית או החרדית?, באתר nrg‏, 26 באוגוסט 2013
 103. ^ למרות היותו של יצחק נבון עד בודד לפגישה כולה, נוצרו גרסאות רבות לתיאור מהלכה. הביוגרפים החרדים של החזון איש מוסיפים לתיאור הפגישה גם דיונים בענייני פילוסופיה כלליים. בן-גוריון עצמו, לאחר שנים, בנאום בפני רבנים אמריקאים, סיפר: "שאלתי את החזון איש ז"ל אם מגיעה בתוך המדינה לכל פרט הזכות לחופש מצפון. הוא לא נתן לי תשובה ברורה, כי לא התמצא בהלכות מדינה". ראו: יצחק דיש, אבן על קברו של "חזון איש", "חרות", 6 באוגוסט 1961, באתר עיתונות יהודית היסטורית.
 104. ^ ראו: תיאור הפגישה ביומני בן-גוריון, בבלוג של המכון למורשת בן-גוריון. אישים חרדים הדגישו את הנאתו של בן-גוריון מהפגישה: ח"כ שלמה לורינץ כתב בספרו ('במחיצתם של גדולי התורה, חלק א', עמ' 73) כי בן-גוריון אמר לו לאחר השיחה כי לא זו בלבד שלא פגש מימיו אדם כה פיקח, אלא שגם לא העלה על דעתו שיכול להיות כזה אדם פיקח. רפאל הלפרין מביא בספרו "במחיצת החזון איש" תצלום ממכתב ששלח בן-גוריון לחזון איש לאחר הפגישה, ובו כתב: "תרשה לי להוסיף שפגישתי ושיחתי אתך הייתה בשבילי חוויה חשובה ולא אשכחנה אף פעם".
 105. ^ אבי רבינא, ‏המכתבים של ה'חזון איש' ובן גוריון נחשפים, באתר כיכר השבת, 24 ביוני 2019
 106. ^ חזון איש, ירושלים: (דפוס המסורה), תשי"ב 1952, באתר היברובוקס
 107. ^ מתוך כתבה על פטירת החזון איש, מעריב, 25.10.1953. באתר עיתונות יהודית היסטורית.
 108. ^ בראון, החזון איש, עמ' 92. בהקשר זה הוא מצטט מספר מקורות על כך שבחלק מכתביו כותב החזון איש על ספר מסוים שאיננו נמצא תחת ידו, וכוונתו למשמעות המילולית של הביטוי, מאחר שלא היה בכוחו להתרומם ממקומו ולקחת את הספר מן המדף.
 109. ^ חזון איש, ירושלים: (דפוס המסורה), תשי"ד, באתר היברובוקס
 110. ^ שלמה כהן, פאר הדור, ה, עמ' קכ.
 111. ^ רפאל הלפרין, במחיצת החזון איש, עמ' 147.
 112. ^ "על המשמר", 26 באוקטובר 1953, עמוד השער. באתר עיתונות יהודית היסטורית.
 113. ^ עיינו בדיווחים בעיתונות התקופה:כעשרים אלף מלווים למנוחות את "חזון איש", מעריב, 25 באוקטובר 1953, עמ' 1 המשך הכתבה;נפטר "חזון-איש", על המשמר, 25 באוקטובר 1953, עמ' 1;הרב א. י. קרליץ - ה"חזון איש", דבר, 25 באוקטובר 1953, עמ' 1;הגאון ר' אברהם ישעיהו קרליץ, בעל חזון איש - איננו, הצופה, 25 באוקטובר 1953, עמ' 1 המשך הידיעה; נפטר א. י. קרליץ החזון איש, חרות, 25 באוקטובר 1953, עמ' 1; רבבות מלווים את חזון איש למנוחת עולמים, הצופה, 26 באוקטובר 1953 (למחרת ההלוויה), עמ' 1; המונים חילקו את הכבוד האחרון ל"חזון איש" ז"ל, חרות, 26 באוקטובר 1953, עמ' 4. לפי ידיעה זו, בהלוויה השתתפו קרוב ל-30,000 איש, ומאות מתלמידיו של החזון איש קרעו "קריעה" אחר מיטתו. באתר עיתונות יהודית היסטורית.
 114. ^ מקימים קרן "חזון איש", מעריב, 17 בנובמבר 1953. באתר עיתונות יהודית היסטורית.
 115. ^ תואר זה מקובל גם על בנימין בראון, חוקר משנתו ודמותו, אך הוא אינו מוסכם על הכל: שלמה טיקוצ'ינסקי, סבור שעובדת אי-אזכוריו של החזון איש בעיתונות החרדית בת-תקופתו מעידה כאלף עדים על כך שלא הוא היה זה ש"ניווט את הספינה" או את העגלה החרדית (טיקוצ'ינסקי, "החזון וגבולותיו", אקדמות, כז (תשע"ב), עמ' 253–263). גישה זו שוללת אפשרות של ניהול שקט, או למצער, ניהול מאחורי-הקלעים. בראון במאמר תגובה טוען לכשל בטיעוניו של טיקוצ'ינסקי; לדבריו מדובר באנכרוניזם טהור, שכן גם רבנים אחרים אינם מוזכרים בעיתונות התקופה החרדית (בראון, "לְהָבִיא צֶדֶק עֹלָמִים וְלַחְתֹּם חָזוֹן", אקדמות, כח (אדר תשע"ג), 187-194). להרחבה ולטיעונים נוספים, ראו מאמרים אלו במקורם, וראו להלן "לקריאה נוספת": מאמרים בעקבות המונוגרפיה "החזון איש: הפוסק, המאמין, ומנהיג המהפכה החרדית", הפניה למאמר תגובה של טיקוצ'ינסקי.
 116. ^ כמו אחייניו הרב חיים קניבסקי ורבי נסים קרליץ, וקבוצת תלמידיו שקיבלו את הנהגת אחיינו רבי חיים גריינימן, בהם: הרב יהודה בויאר, הרב דוב לנדו והרב יחזקאל ברטלר.
 117. ^ נח זבולוני (רנ"ז), הרב שך: בשל ביקורת על ה"חזון אי"ש", הוציא עצמו הרב יוסף מ"עולם התורה", "דבר", 13 בדצמבר 1992, עמ' 4, באתר מאמריו של זבולוני.
 118. ^ נזר התורה ח"ז עמ' פח' במכתבו של רבי יוחנן סופר.
 119. ^ פאר הדור; מצוטט אצל רפאל הלפרין, במחיצת החזון איש, עמ' 18.
 120. ^ יברוב (בשם האחיין), מעשה איש ח"ג, עמ' קצב.
 121. ^ מכתב לחיים גראדה מערב יום הכיפורים תש"ל, 21 בספטמבר 1969.
 122. ^ חזון איש שביעית סימן י' ס"ק ז'.
 123. ^ חזון איש אורח חיים סימן ל"ח ס"ק ד', דינים והנהגות פרק י' אות ח'.
 124. ^ אמונה וביטחון פרק ד' אות י"ח, דינים והנהגות פרק ט"ו אות א'.
 125. ^ להרחבה בעניין זה, ראו: אריה לייב פרידמן, צדקת הצדיק: ליקוטי דינים מראשונים ואחרונים בשינוי הנוסחאות בכתיבת סת"ם, בו יבואר צדקת וכשרות צורת הצדיק ביו"ד הפוכה, ובסופו מכתבים ממרן הגאון החזון-איש, ירושלים תשל"ג 1973; מהדורה שנייה, ד"צ עם תוספות, ירושלים, תשמ"ח.
 126. ^ ראה קובץ אגרות חלק א' אגרת קפ"ה, דינים והנהגות פרק י"ח אות ב'.
 127. ^ סורסקי, החזון אי"ש בדורותיו, עמ' סה-סו. להרחבה על מעשי דקדוק במצוות שלו ראו שם.
 128. ^ סורסקי, החזון אי"ש בדורותיו, עמ' סו.
 129. ^ זהר עמר, אתרוגי ארץ ישראל, 2010. [דרושה הבהרה].
 130. ^ "ביאור הלכה", סימן רע"א, סעיף י"ג.
 131. ^ בראון, החזון איש, עמ' 424-440.
 132. ^ או"ח, מסכת ראש השנה סימן קלח, אות ה.
 133. ^ תמונה נוספת מאירוע זה, נדפסה אצל כהן, פאר הדור, ח"ב, עמ' רלט.
 134. ^ חזון איש או"ח סי' קל"ח ס"ק ד'
 135. ^ להרחבה על גישתו של החזון איש בנושא הלכה מול מוסר ראו אצל בראון, החזון איש, שער שני, פרק שני "פולמוסו של החזון איש עם תנועת המוסר", עמ' 130–170. בראון מקדיש חלק מדיונו גם לתגובות של רבנים המצדדים בתנועת המוסר על אף הערצתם את החזון איש, אשר מדברים על "טעותם של אלה שעלה על דעתם כי בעל החזון איש היה מתנגד לשיטת המוסר" ו"אדרבה, תמך בו בכל חום לבו הקדוש" (שם הערה 104).
 136. ^ פרק ד', אותיות י"ח- י"ט, ובחלק המצונזר שנדפס בגנזים ושו"ת חזו"א ח"א עמ' ק"ז.
 137. ^ יברוב, מעשה איש ח"ג עמ' ע"ב.
 138. ^ ראה אצל בראון, החזון איש, עמ' 181. אף יש שטענו כי לבש בגד חגיגי לציון יום הטלת החרם על החסידות (נתן קמינצקי, עשייתו של גדול, עמ' 136), אך טענה זו הוכחשה על ידי הרב חיים קניבסקי (דב אליאך, בסוד שיח עמ' 72).
 139. ^ יברוב, מעשה איש, ח"ד עמ' רכ"ט.
 140. ^ רבי אברהם הורביץ, ארחות רבינו' ח"ה עמ' קפ"ד.
 141. ^ בראון, החזון איש, עמ' 179- 186.
 142. ^ הוטנר, פחד יצחק: אגרות וכתבים, ניו יורק תשמ"א, עמ' קפח–קפט.
 143. ^ ראו מאמרו של הרב איסר פרנקל, הספרים של חזון איש, "שלושים" להסתלקותו של המחבר, 27 בנובמבר 1953, בעיתון "חרות".
 144. ^ פתק בכתב ידו של החזון איש, ובו שרטוטים שונים ששימשו אותו לחישוביו בענייני הלכות קידוש החודש. בתחתית הדף בצד ימין שם של מאמין המבקש ברכה, ושם אמו, כנהוג.
 145. ^ ראו: קרליץ, חזון איש, או"ח, מסכת ראש השנה, סימן קמא, אות ט. לדברי חז"ס בעיתונו "הצפירה" ראו: חז"ס, על דבר שמירת יום השבת לאנשי המזרח - מאמר ראשון בסדרה, "הצפירה", תרל"ד, 1874. באתר עיתונות יהודית היסטורית.
 146. ^ אברהם חיים אליהו ויסמנדל (עורך), איש חמודות, מונסי, תשס"ח 2008, עמ' תמג.
 147. ^ קובץ אגרות - חזון איש, חלק ב, באתר היברובוקס
 148. ^ ראו למשל: 1. ספר הגהות חזון איש: והוא כולל הגהות על הש"ס וליקוט על פירוש המהרש"א והמהר"ם... ירושלים: א' בלום, תשנ"ז 1997. 2. גיליונות חזון איש על ספר ישועת דוד: נמצא בכתב יד..., עם צילום כתב היד, בני ברק תש"נ 1990.
 149. ^ ראו: חיים דובר גולבסקי, להט החרב המתהפכת: לשמור את דרך עץ ה"חיים", ... לבאר ולברר ... דברי רבינו ... אור החיים מבריסק דליטא ולהשיב על השגותיו של ... בעל חזון איש. ניו יורק תשל"ו 1976, באתר אוצר החכמה
 150. ^ שב שמעתא: ונוסף לזה הערות והארות "חזון אי"ש", ניו יורק תשל"ד 1974.
 151. ^ אברהם יעקב ויינר היה למדן ירושלמי שקירב אל החזון איש גם תלמידים אחרים בני הקהילה הירושלמית. בנו של רבי אליהו יהושע ויינר (תלמיד החפץ חיים) וחתנו של רבי ישראל שלום לוריא (רוטמן). נפטר בצעירותו. מכתביו נדפס הספר "שארית יעקב" (תשי"ג-תשט"ז) בשלושה כרכים (א; ב; ג). לפי השמועה, נכתבה הקדמת הספר בידי גיסו, רבי חיים שאול גריינימן.
 152. ^ כפר הרא"ה, באתר המועצה האזורית עמק חפר.
 153. ^ להרחבה על מנהגי בית כנסת זה, והכרעות החזון איש, ראו: אלחנן כהן, מנהגי בית הכנסת חזון איש (לדרמן), בני ברק תש"ע.
 154. ^ רחוב חזון איש נחנך בתל אביב, הארץ, 30 ביוני 1959
 155. ^ אור אלכסנדרוביץ', גבולות של נייר: ההיסטוריה המחוקה של שכונת נווה שלום, תיאוריה וביקורת, 41, קיץ 2013, עמ' 169, הערה 5.
 156. ^ בראון, החזון איש, מבוא עמ' 4.
 157. ^ בראון, החזון איש, מבוא, עמ' 4-9.
 158. ^ 158.0 158.1 בראון, החזון איש, מבוא עמ' 6.
 159. ^ בראון, החזון איש, מבוא עמ' 6. וראו: רבי משה מרדכי הלוי שולזינגר, (חתנו של עורך "פאר הדור" הרב שלמה כהן) פניני רבנו הקהלות יעקב, ח"א עמ' צא. בראון מצביע על מקורות בכתבי הרב קנייבסקי, מהם עולה כי סבר שיש לצנזר חומר היסטורי וביוגרפי שיש בו כדי לגרום נזק חינוכי.
 160. ^ גראדה, דער חזון-איש: פון ווילנע ביז בני-ברק. הקלטת שמע. 1980 (ביידיש) להאזנה, ראו להלן "קישורים חיצוניים".
 161. ^ גיסו של רפאל הלפרין, חתנו של יעקב, הוא הרב שלמה כהן, עורכה הראשי של הביוגרפיה "פאר הדור".
 162. ^ 162.0 162.1 בראון, החזון איש, מבוא עמ' 7.
 163. ^ ראו ביקורת על הספר: א. עמירם, צדיק בשר־ודם, מוסף הספרות של מעריב, כ"א בחשון, תשנ"א, מעריב, 9 בנובמבר 1990
 164. ^ כל ספרי הסדרה זמינים לקריאה ברשת: מעשה איש חלק ראשון; חלק שני; חלק שלישי; חלק רביעי; חלק חמישי; חלק שישי; חלק שביעי, באתר היברובוקס
 165. ^ 165.0 165.1 בראון, החזון איש, מבוא עמ' 8.
 166. ^ רשימת זכרונותיו של הרב יפה, כוללת עדויות שמיעה של רבי נתן שולמן, ראש ישיבת סלבודקה.
 167. ^ בראון, החזון איש, פתח דבר עמ' יג-יד.
 168. ^ כלשונו של בראון, החזון איש, מבוא עמ' 5.
 169. ^ בראון, החזון איש, מבוא עמ' 9–10. למעשה, כותב בראון כי רק מאחד המרואיינים, ד"ר צבי א' יהודה, קיבל מידע רב הבא לידי ביטוי בספר.
 170. ^ בראון, החזון איש, מבוא עמ' 7. בראון מוסיף כי ספריו אלו של גראדה שימשו מקור גם לכותבי ביוגרפיות קודמות של החזון איש, בהם "פאר הדור" שמכנה אותו "מקור נאמן" תוך העלמת שמו.
 171. ^ חלק מהפולמוס היה בשלבי התרחשותו בעת עדכון פרק זה (מאי 2014) וייתכן שנוספו מאמרי תגובה מאוחר יותר.
 172. ^ המאמר זמין לעיון מקוון.
 173. ^ המאמר זמין לעיון מקוון
 174. ^ המאמר זמין לעיון מקוון.
 175. ^ המאמר זמין לעיון מקוון
 176. ^ המאמר זמין לעיון מקוון.
 177. ^ המאמר זמין לעיון מקוון.
 178. ^ המאמר זמין לעיון מקוון.
 179. ^ המאמר זמין לעיון מקוון
 180. ^ המאמר זמין לעיון מקוון.
 181. ^ המאמר זמין לעיון מקוון.
 182. ^ פורסם ב-1999 בתקליטור מס.1 במארז "הכל אנשים". יוצרי הפרק - עורכת ומפיקה: ענת זלצר. במאית: רנה פאפריש. יועץ: דב אלבוים.ערך מומלץ
Article MediumPurple.svg


Logo hamichlol 3.png
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0