חסידות קאשיווקא - דויד הורודוק

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

חסידות קאשיווקא - דויד הורודוק היא חסידות ליטאית, שנוסדה במאה ה-19. מייסדה היה רבי שמואל מקאשיווקא (אוקראינית: Кашівка). בדור הראשון היה מקום החצר בעיר קאשיווקא, ולאחר מכן התפצלה החצר בין קאשיווקא לעיירה דויד-הרדוק. החצר נכחדה בשואה.

תולדות החסידות

הדור הראשון

רבי שמואל גינזבורג היה בנו של רבי מיכל גינזבורג, וחתנו של רבי אהרן אב"ד פינטשוב וטורבין בנו של המהרא"ל צונץ חתנו של רבי יוסף מאוסטילה. היה אדמו"ר חשוב בדורו. נפטר בשנת תקע"ח.

הדור השני

הדור השלישי

  • בנו של רבי יחיאל מיכל, רבי שמואל השני מקאשיווקא שהיה חותנו של רבי יעקב יוסף מקונסטנטין. ידוע שכיהן בשנת תרנ"ב (1892)[1].
  • בנו של רבי זאב וולף, רבי דוד גינזבורג, מילא את מקום אביו. נפטר בשנת תרכ"ה.

הדור הרביעי

בדור הרביעי ישב על כיסא האדמורו"ת, רבי ישראל יוסף גינזבורג, בנו של רבי דוד. תלמידו של רבי מרדכי מטשרנוביל שהכתירו לאדמו"ר. רבי ישראל יוסף התפרסם מאד בזמנו והיה נערץ אף על המתנגדים. בנה בית מדרש גדול והיה ידוע כמחולל מופתים. נפטר בערך בתרנ"ט (1899). בניו היו רבי זאב וולף ורבי אלתר.

הדור החמישי

  • רבי זאב וולף גינזבורג (ר' וועלוולע) היה הממשיך המרכזי ורוב חסידי אביו הלכו אליו. היה מאריך בתפילה. נפטר בג' באדר א' תרפ"א (1921).

הדור השישי

בניו של רבי זאב וולף:

בנו של רבי אלתר:

  • רבי לוי יצחק (ר' איציקל). רבי איציקל הרחיב את החסידות; נרצח בשואה.

אחרי השואה

  • בנו של רבי איציקל, רבי זאב וולף גינזבורג כיהן כאדמו"ר בארצות הברית.

צאצא נוסף של השושלת, רבי מרדכי, כיהן בלוצק. נפטר בשנת תרע"ו (1916) ואת מקומו מילא חתנו רבי אליעזר סאפיאן[3]. רבי אלעזר היה למדן ואמר דברי תורה מפולפלים. בנו של רבי אלעזר, יצחק לייב היה ממנהיגי צעירי המזרחי בלוצק.

לקריאה נוספת

הערות שוליים

Logo hamichlol.png
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0