חסידות קאשיווקא - דויד הורודוק

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

חסידות קאשיווקא - דויד הורודוק היא חסידות ליטאית, שנוסדה במאה ה-19. מייסדה היה רבי שמואל מקאשיווקא (אוקראינית: Кашівка). בדור הראשון היה מקום החצר בעיר קאשיווקא, ולאחר מכן התפצלה החצר בין קאשיווקא לעיירה דויד-הרדוק. החצר נכחדה בשואה.

תולדות החסידות

רבי שמואל נולד לרב מיכל גינזבורג. היה חתנו של הרב אהרן אב"ד פינטשוב וטורבין. הרב אהרן היה בנו של המהרא"ל צונץ וחתנו של רבי יוסף מאוסטילה. היה אדמו"ר חשוב בדורו. נפטר בשנת תקע"ח.

בדור השני, המשיכו את השושלת בניו;

 • רבי יחיאל מיכל גינזבורג, היה חתנו של רבי משה (חותנו של רבי ישראל מרוז'ין, ראש ישיבה בברדיטשוב ובסוף ימיו רב בבוטושאן) ובזיווג שני חתן רבי יהודה מאיר משיפיטובקא. ניהל חצר בת חסידים רבים. חתניו היו רבי יצחק מנישכיז, רבי חיים מנחם העשל מזינקוב ורבי אברהם משיפיטובקא.
  • בנו היה רבי שמואל השני מקאשיווקא שהיה חותנו של רבי יעקב יוסף מקונסטנטין. ידוע שכיהן בשנת תרנ"ב (1892)[1].
 • רבי זאב וולף גינזבורג, הוא אבי השושלת בעיירה דויד הורדוק. נפטר בשנת תרי"ט. בנו, רבי דוד גינזבורג, מילא את מקום אביו. נפטר בשנת תרכ"ה.

בדור הרביעי ישב על כיסא האדמורו"ת, רבי ישראל יוסף גינזבורג, בנו של רבי דוד. תלמידו של מרדכי מטשרנוביל שהכתירו לאדמו"ר. רבי ישראל יוסף התפרסם מאד בזמנו והיה נערץ אף על המתנגדים. בנה בית מדרש גדול והיה ידוע כמחולל מופתים. נפטר בערך בתרנ"ט (1899). בניו היו רבי זאב וולף ורבי אלתר.

 • רבי זאב וולף (ר' וועלוולע) היה הממשיך המרכזי ורוב חסידי אביו הלכו אליו. היה מאריך בתפילה. נפטר בג' באדר א' תרפ"א (1921). בניו היו רבי אהרן ורבי משה יהושע.
  • רבי אהרן גינזבורג מלונינץ, היה רב ואדמו"ר בלונינץ לשם הגיע בזמן מלחמת העולם הראשונה. היה מתמיד גדול ומפורסם ביופיו. נרצח בשואה עם כל משפחתו ותושבי העיירה[2].
  • רבי משה יהושע גינזבורג מדויד הורודוק, בנו של רבי זאב וולף. למד בבחרותו בישיבת וולוז'ין. היה דרשן. נרצח בשואה.
 • רבי אלתר גינזבורג, בנו של רבי ישראל יוסף וחתנו של רבי לוי יצחק מקאמין. היה חותנו של רבי שלמה גולדמן מזוויהל.
  • את מקומו מילא בנו רבי לוי יצחק (ר' איציקל). רבי איציקל הרחיב את החסידות; נרצח בשואה.
   • בנו של רבי איציקל, רבי זאב וולף גינזבורג כיהן כאדמו"ר בארצות הברית.

צאצא נוסף של השושלת, רבי מרדכי, כיהן בלוצק. נפטר בשנת תרע"ו (1916) ואת מקומו מילא חתנו רבי אליעזר סאפיאן[3]. רבי אלעזר היה למדן ואמר דברי תורה מפולפלים. בנו של רבי אלעזר, יצחק לייב היה ממנהיגי צעירי המזרחי בלוצק.

לקריאה נוספת

הערות שוליים

סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0