רבי ישעיה מקרסטיר

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
(הופנה מהדף רבי ישעיה שטיינר)
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
רבי ישעיה מקרסטיר
Steiner, R' Yeshaya.jpg
לידה 1851
ה'תרי"א
האימפריה האוסטריתהאימפריה האוסטרית זאבריו (אנ'), האימפריה האוסטרית
פטירה 1925 (בגיל 74 בערך)
ג' באייר ה'תרפ"ה
הונגריה (1920–1945)הונגריה (1920–1945) בודרוגקרסטור, ממלכת הונגריה
רבותיו רבי צבי הירש מליסקא
רבי חיים מצאנז
רבי מרדכי מנדבורנה
צאצאים רבי אברהם מקרסטיר
אדמו"ר מקרסטיר ה־ראשון
ציונו של רבי ישעיה שטיינר

רבי ישעיה שטיינר (מכונה ר' ישעיה'לה מקרסטיר (קערעסטירער) (ה'תרי"א, 1851 - ג' באייר ה'תרפ"ה, 1925) היה מייסדה של חסידות קרסטיר, שימש כאדמו"ר בעיירה קֶרֶסטוּר על יד מישקולץ שבהונגריה.

ביוגרפיה

נולד לרב משה והענטשא מרים שטיינר בכפר זָאבֱריו (Zborov(אנ')) שליד ברדיוב (כיום בסלובקיה). אביו נפטר כאשר היה בן שלוש. בגיל שתים עשרה אמו שלחה אותו לבית האדמו"ר רבי צבי הירש פרידמן מליסקא, אשר שלחו ללמוד בסמיהאלי. לאחר חצי שנה חזר לליסקא ולמד שם כמה שנים, בהמשך אף מינה אותו הרבי מליסקא למשמשו. בד' בניסן ה'תרל"ה נשא לאישה את שרה, בת הרב יצחק יונה וויינשטוק. לאחר פטירת רבו הקפיד לחתום כמשמשו של הרבי מליסקא[1]. נהג לנסוע אל רבי מרדכי מנדבורנא, רבי שמואל פרנקל מדאראג ועוד. כן היה מתלמידי רבי חיים הלברשטאם מצאנז. לאחר שנפטר רבו הוכתר כאדמו"ר מליסקא על ידי רבי מרדכי מנדבורנא (לצד חתנו של רבי צבי הירש מליסקא, רבי חיים פרידלנדר), אך עקב מתיחות ורדיפות מצד חסידי ליסקא עבר לקרסטיר[2].

בקרסטיר החל להתפרסם כ"בעל מופת", ורבים באו לחצרו.

נודע כמכניס אורחים ומחלק צדקה לנזקקים. כותבי תולדותיו כותבים שגם כשלא נותרה פרוטה בכיסו לווה כדי להמשיך לחלק[3].

לאחר פטירת זוגתו הראשונה בכ"ב בתמוז ה'תרפ"ב נישא בזיווג שני לשרה בת רבי משה שמעון ראטה אב"ד דיורע, בנו של רבי יואל צבי ראטה, וחתנו של רבי מאיר יהודה פרנקל[4] מלעועק[5].

שמונה מתוך שנים עשר ילדיו נפטרו בחייו[6]. הילדים שנותרו לו היו: רבי אברהם; קריינטשע אשת רבי שמואל גרוס רבה של קרולי; רבקה פייגא אשת הרב ראובן חיים קליין רבה של סונינה(אנ'); ורחל אשת רבי ישראל אברהם אלתר לנדא[7] רבה של עדלין ומחבר הספר "בית ישראל".

שושלת קרעסטיר

חתנו של רבי אברהם מקרעסטיר, רבי נפתלי גרוס (בן רבי רפאל מברבשט) כיהן כאדמו"ר בדברצין[8]. ניצל מהשואה ואחרי ייסורים הגיע לארצות הברית והקים בית כנסת בקראון הייטס, וכיהן בשם קרעסטיר-ברבשט. התגורר תקופה בישראל ובסוף ימיו במיאמי. נפטר בשנת תשמ"ח (1988).

 • בנו רבי ישעיה מילא את מקומו בוויליאמסבורג בשם קרסטיר-ברבשט. לאחר פטירתו ממלא את מקומו רבי אברהם משה גרוס, בן אחיו הרב מיכאל, חתן רבי שמעון נתן נטע מלעלוב.
 • בן נוסף, רבי יוקל[8], פתח בית כנסת במונסי ובמיאמי בשם קרסטיר-ברבשט.
 • בן שלישי, רבי רפאל (1928-2007), כיהן במיאמי וכיום מכהן בנו רבי חנניה יום טוב ליפא.

הרב שמואל דוד קרויז, חתנו של הרב ישראל אברהם אלטר לנדא אב״ד עדעלין חתנו של רבי ישעיה, הוא האדמו"ר מאודווארי-קערעסטיר בוויליאמסבורג.

נינו הוא הרב אלטר קרויז הוא אדמו״ר קערעסטיר מונסי.

הנצחתו

בשנת תשע"ג שופץ והורחב האוהל שעל קברו. בשנים האחרונות החלה עלייה המונית לקברו[9], ובמיוחד ביום השנה. כן מקובל בשנים האחרונות חלוקת אוכל ביום זה בריכוזים החסידיים, וישנם מקומות שבהם במשך כל השנה[10] מפעילים חדרי אוכל לחלוקה לזכרו[11].

יש המשתמשים בתמונתו כסגולה לשמירה מפני עכברים[12]. אך יש הטוענים כי לסגולה זו אין כל מקור קדום, ואדרבה - הוא התנגד נחרצות לצילום דיוקנו[13].

"ישיבת ישועת מרדכי" שבנחליאל קרויה גם על שמו[14].

צאצאיו מפעילים "הכנסת אורחים" בביתו. מספר ארגוני חסד הוקמו לזכרו.

בשנת תשע"ט יצא שיר לזכרו, על ידי המלחין שמשון ניימאן. המילים של השיר הם באידיש, ובנויים על אמרתו המפורסמת ש"כולם מכוונים 'רזין דרזין', ואילו אני מכוון 'לשובע ולא לרזון'"[15].
בשנת 2019 הוציאה להקת זושא שיר לזכרו שנקרא "ר' שעילה"[16].

לקריאה נוספת

 • יוסף מרדכי גינצלער, מי באר ישעיהו, טארנא סלאוואקיי תרפ"ח
 • ישראל יעקב וידובסקי, תולדות הצדיק ר' ישעיה'לע מקערעסטיר, ירושלים: מכון אבן ישראל, תשנ"ו
 • שלום אליעזר ליכטענשטיין, מנחם מענדל רובין (עורכים), מופת הדור: תולדות חייו והליכות דרכו ... של ... רבי ישעיה שטיינער, הנקרא בפי כל רבי ישעי'לע קערעסטירער, ברוקלין תשע"א 2010
ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא רבי ישעיה מקרסטיר בוויקישיתוף

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

 1. ^ נהג לחתום: הק' ישעי' בן מו"ה משה ז"ל שהי' משמש בקודש אצל הרב הצדיק מליסקא זי"ע. צילום חתימתו נמצא בספרו של הרב וידובסקי המצוין לעיל, עמ' 13.
 2. ^ מופת הדור עמוד עז
 3. ^ מי באר ישעיהו, עמ' לח
 4. ^ חתנו של רבי אריה ליבוש פרנקל בנו של רבי אליהו פרנקל מחבורת אשוואר
 5. ^ מופת הדור, עמ' תק"ל
 6. ^ ראה כאן.
 7. ^ ראו עליו כאן.
 8. ^ 8.0 8.1 ישראל גרובייס (26 אפר' 2018). משפחה (1354): 48–57. {{cite journal}}: (עזרה); חסר או ריק |title= (עזרה)
 9. ^ אלפים על ציונו באתר JDN
 10. ^ שימי שפר,, סעודת הילולא מרכזית נערכה אמש בעיר ביתר לע"נ הרקה"ק רבי ישעיהל'ה מקרעסטיר, מי שארגן את הסעודה הוא הגבאי, שבמהלך כל השנה מפעיל חדר אוכל מיוחד לע"נ בעל ההילולא, באתר כיכר השבת,, ‏ג' באייר תשפא, 15.04.21
 11. ^ איציק אוחנה,, אל אחת הפיצריות בירושלים הגיע תורם אלמוני שהזמין מאות מגשי פיצות לחלוקה למשפחות נזקקות לעילוי נשמת רבי ישעיה מקרעסטיר זיע"א,, באתר כיכר השבת,
 12. ^ אתר אוהלי צדיקים(הקישור אינו פעיל, 26.3.2020)
 13. ^ מופת הדור עמוד תצ
 14. ^ ישועת מרדכי - ר ישעיה'לה מקערעסטיער (קערעסטירער) - הרב ישעיה שטיינר, sites.google.com
 15. ^ השיר לזכרו.
 16. ^ [1]


Logo hamichlol.png
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0