רבי ישעיה מקרסטיר

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
(הופנה מהדף רבי ישעיה שטיינר)
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
רבי ישעיה מקרסטיר
Steiner, R' Yeshaya.jpg
לידה 1851
ה'תרי"א
האימפריה האוסטריתהאימפריה האוסטרית זאבריו (אנ'), האימפריה האוסטרית
פטירה 1925 (בגיל 74 בערך)
ג' באייר ה'תרפ"ה
הונגריה (1920–1945)הונגריה (1920–1945) בודרוגקרסטור, ממלכת הונגריה
רבותיו רבי צבי הירש מליסקא
רבי חיים מצאנז
רבי מרדכי מנדבורנה
צאצאים רבי אברהם מקרסטיר
אדמו"ר מקרסטיר ה־ראשון
ציונו של רבי ישעיה שטיינר

רבי ישעיה שטיינר (מכונה ר' ישעיה'לה מקרסטיר (קערעסטירער) (ה'תרי"א, 1851 - ג' באייר ה'תרפ"ה, 1925) היה מייסדה של חסידות קרסטיר, שימש כאדמו"ר בעיירה קֶרֶסטוּר על יד מישקולץ שבהונגריה.

ביוגרפיה

נולד לרב משה והענטשא מרים שטיינר בכפר זָאבֱריו (Zborov(אנ')) שליד ברדיוב (כיום בסלובקיה). אביו נפטר כאשר היה בן שלוש. בגיל שתים עשרה אמו שלחה אותו לבית האדמו"ר רבי צבי הירש פרידמן מליסקא, אשר שלחו ללמוד בסמיהאלי. לאחר חצי שנה חזר לליסקא ולמד שם כמה שנים, בהמשך אף מינה אותו הרבי מליסקא למשמשו. בד' בניסן ה'תרל"ה נשא לאישה את שרה, בת הרב יצחק יונה וויינשטוק. לאחר פטירת רבו הקפיד לחתום כמשמשו של הרבי מליסקא[1]. נהג לנסוע אל רבי מרדכי מנדבורנא, רבי שמואל פרנקל מדאראג ועוד. כן היה מתלמידי רבי חיים הלברשטאם מצאנז. לאחר שנפטר רבו החל להתפרסם כ"בעל מופתים" ורבבות חסידים באו לחצרו.

נודע כמכניס אורחים ומחלק צדקה לנזקקים. כותבי תולדותיו כותבים שגם כשלא נותרה פרוטה בכיסו לווה כדי להמשיך לחלק[2].

שמונה מתוך שנים עשר ילדיו נפטרו בחייו[3]. הילדים שנותרו לו היו: רבי אברהם; קריינטשע אשת רבי שמואל גרוס רבה של קרולי; רבקה פייגא אשת הרב ראובן חיים קליין רבה של סונינה(אנ'); ורחל אשת רבי ישראל אברהם אלתר לנדא[4] רבה של עדלין ומחבר הספר "בית ישראל".

שושלת קרעסטיר

חתנו של רבי אברהם מקרעסטיר, רבי נפתלי גרוס (בן רבי רפאל מברבשט) כיהן כאדמו"ר בדברצין[5]. ניצל מהשואה ואחרי ייסורים הגיע לארצות הברית והקים בית כנסת בקראון הייטס, וכיהן בשם קרעסטיר-ברבשט. התגורר תקופה בישראל ובסוף ימיו במיאמי. נפטר בשנת תשמ"ח (1988).

 • בנו רבי ישעיה מילא את מקומו בוויליאמסבורג בשם קרסטיר-ברבשט. לאחר פטירתו ממלא את מקומו רבי אברהם משה גרוס, בן אחיו הרב מיכאל, חתן רבי שמעון נתן נטע מלעלוב.
 • בן נוסף, רבי יוקל[5], פתח בית כנסת במונסי ובמיאמי בשם קרסטיר-ברבשט.
 • בן שלישי, רבי רפאל (1928-2007), כיהן במיאמי וכיום מכהן בנו רבי חנניה יום טוב ליפא.

הרב שמואל דוד קרויז, חתנו של הרב ישראל אברהם אלטר לנדא אב״ד עדעלין חתנו של רבי ישעיה, הוא האדמו"ר מאודווארי-קערעסטיר בוויליאמסבורג.

בנו הרב אלטר קרויז הוא אדמו״ר קערעסטיר מונסי.

הנצחתו

בשנת תשע"ג שופץ והורחב האוהל שעל קברו, בשנים האחרונות החלה עלייה המונית לקברו[6].ובפרט ביום השנה וכן מקובל ביום זה חלוקת אוכל בריכוזים החסידים, וישנם מקומות שבמשך כל השנה[7] מפעילים חדרי אוכל לחלוקה לזכרו[8], בשנת 2019 הוציאה להקת זושא שיר עליו שנקרא "ר' שעילה".[9]

בחוגים חרדיים יש המשתמשים בתמונתו כסגולה לשמירה מפני עכברים[10].

"ישיבת ישועת מרדכי" שבנחליאל קרויה גם על שמו[11].

צאצאיו מפעילים "הכנסת אורחים" בביתו. מספר ארגוני חסד הוקמו לזכרו.

בשנת תשע"ט יצא שיר לזכרו, על ידי המלחין שמשון ניימאן. המילים של השיר הם באידיש, ובנויים על אמרתו המפורסמת שכולם מכוונים "רזין דרזין" ואילו הוא מכוון "לשובע ולא לרזון"[12].

לקריאה נוספת

 • יוסף מרדכי גינצלער, מי באר ישעיהו, טארנא סלאוואקיי תרפ"ח
 • ישראל יעקב וידובסקי, תולדות הצדיק ר' ישעיה'לע מקערעסטיר, ירושלים: מכון אבן ישראל, תשנ"ו
 • שלום אליעזר ליכטענשטיין, מנחם מענדל רובין (עורכים), מופת הדור: תולדות חייו והליכות דרכו ... של ... רבי ישעיה שטיינער, הנקרא בפי כל רבי ישעי'לע קערעסטירער, ברוקלין תשע"א 2010
ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא רבי ישעיה מקרסטיר בוויקישיתוף

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

 1. ^ נהג לחתום: הק' ישעי' בן מו"ה משה ז"ל שהי' משמש בקודש אצל הרב הצדיק מליסקא זי"ע. צילום חתימתו נמצא בספרו של הרב וידובסקי המצוין לעיל, עמ' 13.
 2. ^ מי באר ישעיהו, עמ' לח
 3. ^ ראה כאן.
 4. ^ ראו עליו כאן.
 5. ^ 5.0 5.1 ישראל גרובייס (26 אפר' 2018). משפחה (1354): 48–57. {{cite journal}}: (עזרה); חסר או ריק |title= (עזרה)
 6. ^ אלפים על ציונו באתר JDN
 7. ^ שימי שפר,, סעודת הילולא מרכזית נערכה אמש בעיר ביתר לע"נ הרקה"ק רבי ישעיהל'ה מקרעסטיר, מי שארגן את הסעודה הוא הגבאי, שבמהלך כל השנה מפעיל חדר אוכל מיוחד לע"נ בעל ההילולא, באתר כיכר השבת,, ‏ג' באייר תשפא, 15.04.21
 8. ^ איציק אוחנה,, אל אחת הפיצריות בירושלים הגיע תורם אלמוני שהזמין מאות מגשי פיצות לחלוקה למשפחות נזקקות לעילוי נשמת רבי ישעיה מקרעסטיר זיע"א,, באתר כיכר השבת,
 9. ^ [1]
 10. ^ אתר אוהלי צדיקים(הקישור אינו פעיל, 26.3.2020)
 11. ^ ישועת מרדכי - ר ישעיה'לה מקערעסטיער (קערעסטירער) - הרב ישעיה שטיינר, sites.google.com
 12. ^ השיר לזכרו.


Logo hamichlol.png
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0