חסידות מישקולץ

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
חסידות מישקולץ
DJI 0457 001.jpg
מידע
מייסד הרב שלום ברגר
מרכזי פעילות פתח תקווה
אדמו"ר הרב שלום ברגר

חסידות מישקולץ היא חצר חסידית שבסיסה במרכז העיר פתח תקווה. מייסד החסידות והעומד בראשה הוא הרב שלום ברגר, מחבר ספרי "אור שלום", שהקים את החסידות בשנות ה-90 של המאה ה-20[1].

האדמו"ר

הרב ברגר מיוחס בן אחר בן לרבי יצחק דוב מרגליות, מראשוני תלמידי הבעל שם טוב[2]. אביו של הרב שלום, הרב אליעזר ברגר, היה רב בעיר מישקולץ שבהונגריה, שם גם נהג במנהגי אדמו"רות. אחרי השואה עלה לישראל והתיישב בקריית אתא ובשנותיו האחרונות בשיכון ויז'ניץ בבני ברק (נפטר בכ"ט באייר ה'תשמ"ב ונטמן בהר הזיתים)[3]. מדברי תורתו יצא לאור ספר בשם "זכרון אליעזר".

הרב ברגר למד בבחרותו בישיבת טשיבין ואצל רבי משה יהושע הגר מויז'ניץ[4] הוא נשא לאישה את בתו של הרב יחזקאל טויסיג, בנו של רבי ישראל טויסיג ממטרסדורף. התיישב בפתח תקווה והקים ישבה בשם "זיכרון אליעזר" לזכר אביו.

משפחתו

לאדמו"ר עשרה ילדים.

קהילות ומוסדות

בית המדרש המרכזי של החסידות בעיר פתח תקווה. בתי מדרש נוספים בירושלים, ובאלעד[5] ובית מדרש כלל חסידי בעמנואל, וכן תלמוד תורה בפתח תקווה, ישיבה בפתח תקווה ("זיכרון אליעזר"), בית תמחוי ומוסד צדקה ("יד תומכת"), (נחנך ב-2012) וכן מערכת כשרות בעיר פתח תקווה (הכשרות אינה מוכרת על ידי הרבנות הראשית לישראל[6]).

החסידות ידועה בעיקר בשל אירוע שמחת בית השואבה[7], שהיא מקיימת במוצאי החג הראשון של סוכות בהשתתפות זמרים והרכבים חסידיים בולטים. האירוע מושך אלפי משתתפים מהעיר ומסביבתה, בהם ראש עיריית פתח תקווה ואישי ציבור נוספים. בערבי החגים פסח וסוכות מוציאה החסידות את "בטאון ממלכת התורה" המכיל סקירה של פעילות החסידות ואסופת חידושי תורה.

"מקהלת חסידי מישקולץ" הוציאה ב-2005 תקליטור מוזיקה חסידית בשם "ישישו", שחלק מלחניו הולחנו בידי הרב שלום ברגר. ב-2011 הוציאה סינגל עם לחן של הרב ברגר למילות והיא שעמדה מהגדה של פסח[8].

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

 1. ^ בשער ספרו "אור שלום" על מסכת שבת, שיצא בשנת תשמ"ח (1988), הוא מתאר עצמו כאחד "מרבני העיר פתח תקווה וראש ישיבת זיכרון אליעזר".
 2. ^ יצחק אלפסי, תורת החסידות, כרך א', ירושלים: הוצאת מוסד הרב קוק, 2006-2010, עמ' 217; כרך ב' עמ' 238; כרך ג' עמ' 411-414
 3. ^ יצחק אלפסי, תורת החסידות, כרך ג', ירושלים: הוצאת מוסד הרב קוק, 2010 ה'תש"ע, עמ' 413
  מאיר וונדר, עיניך רואות, ירושלים : המכון להנצחת יהודי גליציה, תשס"ט, עמ' 56.
  אין לבלבל בינו לבין הרב חיים ברגר, שהיה אב"ד במישקולץ סמוך למלחמת העולם השנייה ואחר כך רב במונטריאול ובניו יורק.
 4. ^ על פי הסכמת האדמו"ר, הרב משה יהושע הגר מוויז'ניץ, לספרו "אור שלום" על מסכת שבת, פתח תקווה, תשמ"ח (1988).
 5. ^ חנוכת בית המדרש של מישקולץ באלעד, באתר בחדרי חרדים
 6. ^ הרבנות הראשית לישראל - היחידה הארצית לאכיפת חוק הונאה בכשרות, עדכון כשרות מס' 024סט, 9 בספטמבר 2009 .
  הרבנות הראשית לישראל - היחידה הארצית לאכיפת חוק הונאה בכשרות, עדכון כשרות מס' 003שע, 25 באוקטובר 2009 .
  לפי חוק איסור הונאה בכשרות התשמ"ג-1983 סעיף 2א, רק רב מקומי (במקום כהונתו), גוף שהוסמך על ידי מועצת הרבנות הראשית או הרבנות הצבאיתצה"ל) רשאים להעניק תעודת כשרות.
 7. ^ האירוע מתקיים ברחוב הסמוך לבניין החסידות במרכז העיר. קיום אירוע זה ברחוב ראשי חריג, שכן רבים מרבני המגזר החרדי אוסרים מאז סוף העשור הראשון של המאה ה-21 לקיים אירועים פתוחים מטעמי הקפדה על צניעות. ראו: שי אייזנברג, הגר"ש וואזנר: למישקולץ מותר לערוך שמחת בית השואבה, 12 באוקטובר 2008, באתר בחדרי חרדים.
 8. ^ יוסי אשרי, והיא שעמדה ● 15 שנה ללחן האדמו"ר ממישקולץ, י' בניסן ה'תשע״א 14 באפריל 2011, באתר חדשות המוזיקה החסידית.


Logo hamichlol.png
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0