חסידות מישקולץ

מתוך המכלול
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
אין תמונה חופשית

חסידות מישקולץ היא חצר חסידית קטנה שבסיסה במרכז העיר פתח תקווה. מייסד החסידות והעומד בראשה הוא האדמו"ר רבי שלום ברגר, מחבר הספר "אור שלום", שהקים את החסידות בשנות ה-90 של המאה ה-20[1].

האדמו"ר מיוחס בן אחר בן לרבי יצחק דוב מרגליות, מראשוני תלמידי הבעל שם טוב[2]. אביו של האדמו"ר, הרב אליעזר ברגר, היה רב ור"מ בעיר מישקולץ שבהונגריה, שם גם נהג במנהגי אדמו"רות. אחרי השואה עלה לישראל והתיישב בקריית אתא ובשנותיו האחרונות בשיכון ויז'ניץ בבני ברק (נפטר בכ"ט באייר ה'תשמ"ב ונטמן בהר הזיתים)[3]. האדמו"ר רבי שלום הוא תלמיד של רבי משה יהושע הגר, האדמו"ר מויז'ניץ[4] והרב דב בריש וידנפלד. הוא נשא לאישה את בתו של הרב יחזקאל טויסיג, בנו של הרב ישראל טויסיג ממטרסדורף. התיישב בפתח תקווה והקים את ישיבת זיכרון אליעזר לזכר אביו.

החסידות כוללת מספר מוסדות, בהם תלמוד תורה וישיבה ("ישיבת זיכרון אליעזר"), בית תמחוי ומוסד צדקה ("יד תומכת"), בתי מדרש בירושלים ובאלעד (נחנך ב-2012[5]) וכן בד"ץ מקומי העוסק בכשרות (כשרות שאינה מוכרת על ידי הרבנות הראשית לישראל[6]) ובתחומים נוספים. החסידות מוציאה מעת לעת עלון תורני בשם "בטאון ממלכת התורה".

החסידות מקיימת מדי חג סוכות אירוע של שמחת בית השואבה[7], בו משתתפים גם זמרים והרכבים חסידיים בולטים. האירוע מושך אלפי משתתפים מהעיר ומסביבתה, בהם ראש עיריית פתח תקווה, מפכ"ל המשטרה ואישי ציבור נוספים.

"מקהלת חסידי מישקולץ" הוציאה ב-2005 תקליטור מוזיקה חסידית בשם "ישישו", שחלק מלחניו הולחנו בידי האדמו"ר[8]. ב-2011 הוציאה סינגל עם לחן של האדמו"ר למילות והיא שעמדה מהגדה של פסח[9].

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

 1. בשער ספרו "אור שלום" על מסכת שבת, שיצא בשנת תשמ"ח (1988), הוא מתאר עצמו כאחד "מרבני העיר פתח תקווה וראש ישיבת זיכרון אליעזר".
 2. יצחק אלפסיתורת החסידות, ירושלים: הוצאת מוסד הרב קוק, 2006-2010, כרך א', עמ' 217; כרך ב' עמ' 238; כרך ג' עמ' 411-414
 3. יצחק אלפסיתורת החסידות, ירושלים: הוצאת מוסד הרב קוק, 2010 ה'תש"ע, כרך ג', עמ' 413
  מאיר וונדר, עיניך רואות, ירושלים : המכון להנצחת יהודי גליציה, תשס"ט, עמ' 56.
  אין לבלבל בינו לבין הרב חיים ברגר, שהיה אב"ד במישקולץ סמוך למלחמת העולם השנייה ואחר כך רב במונטריאול ובניו יורק.
 4. על פי הסכמת האדמו"ר, הרב משה יהושע הגר מויז'ניץ, לספרו "אור שלום" על מסכת שבת, פתח תקווה, תשמ"ח (1988).
 5. כ”ק מרן האדמו”ר ממישקולץ שליט”א ישבות השבת בעיר אלעד, 25 בדצמבר 2012, באתר שטיבל. "התפילות ועריכת השולחנות יתקיימו בבית המדרש החדש, ברחוב הרי”ף 12 פינת ראב”ד, ובמתחם הענק שלידו".
 6. הרבנות הראשית לישראל - היחידה הארצית לאכיפת חוק הונאה בכשרות, עדכון כשרות מס' 024סט, 9 בספטמבר 2009 .
  הרבנות הראשית לישראל - היחידה הארצית לאכיפת חוק הונאה בכשרות, עדכון כשרות מס' 003שע, 25 באוקטובר 2009 .
  לפי חוק איסור הונאה בכשרות התשמ"ג-1983 סעיף 2א, רק רב מקומי (במקום כהונתו), גוף שהוסמך על ידי מועצת הרבנות הראשית או הרבנות הצבאיתצה"ל) רשאים להעניק תעודת כשרות.
 7. האירוע מתקיים ברחוב הסמוך לבניין החסידות במרכז העיר. קיום אירוע זה ברחוב ראשי חריג, שכן רבים מרבני המגזר החרדי אוסרים מאז סוף העשור הראשון של המאה ה-21 לקיים אירועים פתוחים מטעמי הקפדה על צניעות. ראו: "הרב וואזנר התיר קיום אירוע ברחובה של עיר", י"ג בתשרי תשס"ט, באתר שטורעם ; שי אייזנברג, הגר"ש וואזנר: למישקולץ מותר לערוך שמחת בית השואבה, 12 באוקטובר 2008, באתר בחדרי חרדים.
 8. חדשות המוזיקה החסידית, גיליון 44, י"ג ניסן תשס"ה.
 9. יוסי אשרי, והיא שעמדה ● 15 שנה ללחן האדמו"ר ממישקולץ, י' בניסן ה'תשע״א 14 באפריל 2011, באתר חדשות המוזיקה החסידית.