רבי צבי בן הבעל שם טוב

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

רבי צבי בן רבי ישראל (תפ"ה בערך — ז' בטבת תק"ם) היה בנו ותלמידו של רבי ישראל בעל שם טוב מייסד תנועת החסידות.

תולדותיו

נולד בשנת תפ"ה, לערך. היה תלמידם של אביו וכן של דודו, רבי גרשון מקיטוב. לפי המסורת החסידית אחר פטירת הבעל שם טוב בשנת תק"כ מינו תלמידיו את רבי צבי כממשיכו בהנהגת התנועה. אך לאחר שנה, בשבועות תקכ"א, אמר רבי צבי שאביו נגלה אליו ואמר לו להעביר את ההנהגה לתלמידו רבי דב בער ממעזריטש, ומיד פשט את בגדי הלבן האדמו"ריים והלבישם למגיד ממעזריטש[1].

רבי צבי נישא למלכה[2], ממנה נולדו לו ילדיו[3]. לאחר פטירת אשתו הראשונה נישא לביילא, בתו של רבי שמואל חסיד מפינסק. אחר נישואיו עבר לגור בפינסק על יד חותנו ופתח שם בית כנסת. נפטר בז' בטבת תק"מ ונקבר בפינסק.

שושלתו

 • בנו, רבי דב בער, כיהן כאדמו"ר באולינוב, והיה בעל מופת גדול. בנו של רבי דב בער היה רבי צבי שכיהן כאדמו"ר בצ'ודנוב. בתו סימא הייתה נשואה פעמיים. שמו של בעלה הראשון לא ידוע וממנו ילדה את בתם אדל ליבא. בעלה השני היה רבי צבי מנחם אוירבך בנו של רבי זושא מאניפולי. בתה אדל ליבא נישאה לאחיה החורג רבי אלימלך, בנו של רבי צבי מנחם ולאה בתו של רבי משה מאיבניץ. בנו של בנו רבי צבי היה רבי אהרן מסלחוב חתן רבי דב בער מטלוסט.
 • בנו רבי אהרן מטיטיוב לא שימש כאדמו"ר. התגורר בקונסטנטין ולאחר מכן עבר לטיטיוב. בסוף ימיו עבר לפאבלוץ'. על צאצאיו נמנים חלק מאדמו"רי צ'רנוביל.
 • בנו רבי ישראל כיהן כאדמו"ר בפבליץ'. כונה רבי ישראל השותק.
 • בתו שיינא רחל אשת רבי יעקב בנו של הרב מנחם מן ('מנלה') מקרלין (דודו של רבי אהרן הגדול מקרלין). גדל אצל רבי שלמה מקרלין[4]. עלה בסוף ימיו לטבריה עם בנו רבי נפתלי צבי[5] (שהיה מכונה בטבריה 'ר' הערש בעלשמ'ס' על שם היותו נינו של הבעל שם טוב). אחיו של רבי יעקב, רבי יצחק (ארצי'יק) נסע אף הוא לארץ ישראל אך אונייתו נטבעה בדרך. רבי יעקב נפטר בכ"א בכסלו תקצ"ד. בנו רבי צבי נפטר בכ"ז באלול תרכ"ד.
 • בתו רייזל אשת רבי משה זאב אוירבך[6] התגורר בחמלניק. חתנו של רבי משה זאב היה רבי דב בער מחווסטוב בנו של רבי ישראל חיים מלודמיר (בנו של רבי אברהם המלאך וחתנו של רבי שלמה מקרלין).

לקריאה נוספת

 • יוסף ירוחם פישל הגר, אבן ישראל: תולדותיהם של צדיקים ראשונים כמלאכים הקדוש רבי צבי ממעזיבוז-פינסק זי"ע... ובנו הקדוש רבי אהרן מטיטיוב זי"ע, ירושלים, תש"ס.

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

 1. ^ הקדמת ספר בעל שם טוב, מכתב הרב ממז'יבוז' (רבי יחיאל מיכל מדרוהוביטש, צאצא של רבי ברוך ממז'יבוז'). מגיד דבריו ליעקב, חלק התולדות.
 2. ^ יש השערה שאחותה הייתה אשת רבי אברהם שמשון מרשקוב בנו של רבי יעקב יוסף מפולנאה אך אינה מבוססת. ראו גם באידישע וועלט פארומס בסוף העמוד.
 3. ^ לפי מקור אחר (מובא במאמר בקובץ בית אהרן וישראל) בתו רייזיל נולדה מאשתו השנייה.
 4. ^ יחד עם רבי שלום שכנא ורבי ישראל חיים בני רבי אברהם המלאך ורבי אשר מסטולין (הראשון).
 5. ^ כאן כתוב שהיה חתנו של רבי ישראל מפיקוב בנו של רבי לוי יצחק מברדיצ'ב.
 6. ^ אביו של רבי משה זאב היה רבי אברהם דב מפולנאה חתנו של רבי יעקב יוסף מפולנאה.