חסידות אשלג

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

חסידות אשלג היא כינוי למספר חצרות חסידיות שקמו בישראל על ידי תלמידיו וצאצאיו של המקובל רבי יהודה לייב הלוי אשלג, המכונה בעל הסולם.

הדור השני

לאחר פטירתו התמנו שני בניו, רבי ברוך שלום אשלג ורבי שלמה בנימין אשלג, לאדמו"רים.

בשנת תשט"ו פתח רבי ברוך שלום אשלג בית כנסת בביתו ברחוב חזון איש בבני ברק. בשנת תשל"ו הוא הרחיב את חדרו והפכו לבית מדרש רחב.

בשנת תשכ"א פתח רבי שלמה בנימין אשלג בית כנסת וישיבה ברח' שד"ל בני ברק.

רבי דוד מינצברג, תלמידו של בעל הסולם ולצידו רבי משה ברוך למברגר, הגבאי של בעל הסולם, פתחו גם הם בית מדרש עצמאי בירושלים, ובו הוקמה קהילה של בני היישוב הישן תלמידי הרב אשלג מתקופת לימודיו בישיבת חיי עולם. בית מדרש זה שוכן כיום בבניין ישיבת חיי עולם בבתי הורנשטיין, והקהילה בו מונה כ-100 משפחות. בתי כנסת נוספים של הקהילה קיימים בביתר עילית (בגבעה A ובגבעה B) ובבית שמש.

הדור השלישי

בנו הגדול של רבי ברוך שלום, רבי שמואל, החל לכהן באדמו"רות לאחר פטירת אביו בשנת תשנ"ב. לאחר פטירתו בכ"ח בחשוון תשנ"ז ירש את החצר גיסו רבי יעקב גנירר. חתנו הגדול של רבי ברוך שלום היה הרב יצחק אגסי. בנו הגדול רבי שמואל מנחם מנדל אגסי מרכז סביבו קבוצה ומוסר שיעורים בתורת בעל הסולם, ובנו הצעיר רבי יהודה לייב אגסי הינו חסיד מודז'יץ ומכהן כמגיד שיעור בישיבת חזון נחום בבני ברק בראשותו של הרב צבי כץ. חתנו של רבי יצחק אגסי הינו רבי שלמה זלושינסקי שמכהן כיד ימינו של דודו רבי יעקב גרנירר בניהול החסידות.

בנו הבכור של רבי שלמה בנימין, רבי יחזקאל אשלג הקים בית מדרש וכולל אברכים ברחוב אבן עזרא בבני ברק. בן נוסף, רבי שמחה אברהם פועל בבית המדרש ברחוב שד"ל בבני ברק. אחרי פטירת רבי יחזקאל באב תשע"ו הוכתר בנו הגדול רבי יהודה לייב כממלא מקומו.

סטרטין

גיסו של הרב אשלג, רבי יהודה צבי ברנדויין, צאצא לאדמו"רי סטרטין כיהן באדמו"רות סטרטין בעיר העתיקה וניהל את חצרו בדרך אשלג.

לאחר פטירתו ירש את מקומו בנו רבי אברהם. לאחר פטירתו של רבי אברהם בי' באדר תשע"ג ממלא את מקומו בנו רבי משה חיים.

חתנו של הרב ברנדווין, הרב מרדכי שיינברגר, מנהיג קהילה ביישוב אור הגנוז בגליל. קהילה זו מתנהלת בהתאם לשיטת הרב אשלג, בצורה שיתופית.

קישורים חיצוניים


סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0