חסידות סרט ויז'ניץ

מתוך המכלול
(הופנה מהדף חסידות סרט-ויז'ניץ)
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
קובץ:Mekorbaruch.JPG
רבי ברוך הגר מייסד החצר
רבי אליעזר הגר מסרט-ויז'ניץ
רבי יעקב הגר האדמו"ר הנוכחי

חסידות סרט ויז'ניץ (בכתיב יידי: סערט וויזשניץ) היא חצר חסידית שייסד הרב ברוך הגר, בנו של הרב ישראל הגר, האדמו"ר מוויז'ניץ. היא מונה כ-650 משפחות מרכזה בחיפה ובראשה עומד הרב יעקב הגר.

תולדות החסידות

הרב ברוך הגר כיהן ברבנות העיר סירט ושימש שם כאדמו"ר. לאחר השואה הקים את החסידות בארץ ישראל ובנה את רמת ויז'ניץ בחיפה. לאחר פטירתו בחשוון תשכ"ד מונה תחתיו בנו, הרב אליעזר הגר אשר כיהן כאדמו"ר עד לפטירתו בתמוז תשע"ה. בנו השני של רבי ברוך הגר, הרב משה הגר, כיהן כראש ישיבת סערט ויז'ניץ. בנו של הרב אליעזר, הרב יעקב, הוא האדמו"ר הנוכחי.

מוסדות ומאפיינים

מרכז החסידות הוא ברמת ויז'ניץ בחיפה, שם מתגוררות כ-400 משפחות של החסידות. בית המדרש הגדול שם בנוי בתבנית בית הכנסת של החסידות ברומניה. בשכונה ישיבה גדולה, ישיבה לצעירים, רשת כוללי אברכים "מבצר התורה", תלמוד תורה "תפארת משה" (על שם רבי משה הגר), ומוסדות חינוך נוספים לבנים ולבנות. בבני ברק יש לחסידות ישיבה לצעירים, כוללי אברכים ושני בתי כנסת, וכן בית ספר יסודי לבנות. בתי כנסת ישנם גם בירושלים, באלעד, בביתר עילית, באשדוד. גם בארצות הברית ישנן קהילות של החסידות.

החסידות מדגישה את שמירת הלשון ואהבת כל יהודי. בשבתות שובבי"ם נוהגים אנשי החסידות בתענית דיבור עד לאחר תפילת מוסף. בשבת פרשת בא הם נוהגים תענית דיבור לאורך כל השבת, לגברים, נשים וטף.

קישורים חיצוניים


סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0